Izba regionalna w Krzanowicach ma nowy eksponat [ZDJĘCIA]

pralka miele krzanowice
Odnowioną starą pralkę do prania można oglądać w izbie regionalnej w Krzanowicach

Izba regionalna w Krzanowicach pozyskała nowy eksponat z początku XX w. – liczącą sobie 120 lat drewnianą pralkę do prania firmy Miele.

Pozyskanym nowym eksponatem dla izby regionalnej w Krzanowicach jest stara pralka do prania firmy Miele- niemieckiego przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego, m.in. pralek, chłodziarek czy zmywarek do naczyń.

- reklama -

Firma została założona w 1 lipca 1899 r. przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna, której przedmiotem było produkcja wirówek Miele & Cie. Fabryka zlokalizowana była w budynku po nieczynnym starym tartaku i młynie wodnym. Na początku zatrudniała jedenastu pracowników, którzy prace rozpoczęli od produkcji wirówek do mleka. Pracownicy rozpoczęli prace przy pomocy kilku tokarek i jednej wiertarki. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Güterslohw w Nadrenii Północna-Westfalia, w Niemczech.

Pralka Miele w marcu 2020 r. została przywieziona z probostwa z Nędzy i przekazana do Izby Regionalnej w Krzanowicach przez Piotra Jureczka. Pralka była bardzo zniszczona. Została odnowiona 24 kwietna – drzewo zakonserwowano przeciw dalszej degradacji przez kornika, pomalowano części drewniane, odświeżono części ocynkowane i przywrócono do użytku ręczny mechanizm obrotowy oraz uzupełniono występujące braki.

Pralka składa się drewnianego pojemnika do prania wykonanego z kilkunastu klepek, które zostały ściśnięte trzema pasami z cynkowanej blachy, kształtem przypominającego beczkę. Całość od góry jest przykrywana metalową pokrywą ocynkowana z logiem firmy Miele. Pokrywa jest zabezpieczona przed otwarciem za pomocą dwóch dociskowych zabezpieczeń. Z boku pralki w górnej części jest ręczny mechanizmu napędzający wirnik poprzez przekładnie kół zębatych. Całe urządzenie pralki stoi na trzech profilowanych nóżkach, gdzie jedna z nich jest z kółkiem umożliwiająca swobodne przemieszczanie urządzenia. W dolnej części pojemnika znajduje się mosiężny kranik do spuszczania wody. Pralka Miele Extra o numerze seryjnym 28 była jedną z pierwszych pralek ręcznych napędzanych siłą mięśni rąk, którą zastąpiono w 1903 r. modelem z wahadłem górnym. W roku 1909 r. rozpoczęto produkcje z silnikiem elektrycznym.

Pralka po odnowieniu została udostępniona do oglądania w izbie regionalnej w Krzanowicach od 24 kwietnia.

Fot. archiwum prywatne Jarosława Gałkowskiego
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj