Tysiąc podpisów do Ministra Zdrowia. Klima prosi o wsparcie walki o szpital

0
Piotr Klima
Radny Piotr Klima, zdjęcie archiwalne Fot. E-sesja

Radny Piotr Klima, jeden z głównych działaczy na rzecz przywrócenia szpitala wraz z dostępem do wszystkich poradni specjalistycznych, zwraca się z prośbą o poparcie do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, innych podmiotów i ludzi dobrej woli.

Społeczny Komitet Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej, założony przez radnego Piotra Klimę, od trzech miesięcy walczy w sprawie przywrócenia statutowej działalności szpitala w Raciborzu. Do tej pory wysłano 25 pism i zebrano tysiąc podpisów pod petycją do Ministra Zdrowia. Teraz radny Klima zaapelował o wsparcie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

- reklama -

– Zwracam się z prośbą do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, innych podmiotów i ludzi dobrej woli o podjęcie akcji wysyłania listów do władz szczebla krajowego i wojewódzkiego z żądaniem pilnego przywrócenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z dostępem do wszystkich poradni specjalistycznych przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu – pisze Piotr Klima.

Od trzech miesięcy opracowujemy dokumenty i wysyłamy korespondencję w ww. sprawie. Dotychczas wysłaliśmy 25 pism wraz z załącznikami. Od niektórych adresatów już otrzymaliśmy odpowiedzi. Podmioty te kierują zapytania do Ministra Zdrowia i Wojewody Śląskiego. Uważamy, że organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, inne podmioty oraz indywidualne osoby powinny poprzeć nasze starania poprzez wysyłanie listów przede wszystkim do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Wojewody Śląskiego. Prosimy również o zbieranie podpisów pod stosowną petycją. Do tej pory wysłaliśmy ok. tysiąca podpisów do Ministra Zdrowia, a kopie do Prezydenta RP i Wojewody Śląskiego. Uprzejmie proszę o przekazywanie nam informacji o wysłanych pismach lub mailach. Można je też przekazać przez nasz Społeczny Komitet. Prosimy również o kierowanie swoich uwag i opinii do raciborskich mediów, dzięki którym czytelnicy gazet i portali mogą rozszerzyć swoją wiedzę w tym tak ważnym dla wszystkich temacie. O naszych działaniach szeroko informują raciborskie media: gazety i ich portale społecznościowe. Razem możemy więcej i nikt nas w tym nie zastąpi! – napisał radny.

Wzór pisma 

Piotr Klima przekazał wzór pisma, które mieszkańcy mogą wysłać do przedstawicieli władz, a także adresy mailowe niektórych oficjeli. Treść poniżej.

Projekt pisma (propozycja wzoru pisma do podpisania i wysłania) do:

– Prezydent RP Andrzej Duda 00-902 Warszawa ul. Wiejska 10 mail: [email protected]
– Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki, 00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3 mail: [email protected]
– Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski 00-952 Warszawa ul. Miodowa 15 mail: [email protected]
– Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek Urząd Wojewódzki, 40-032 Katowice ul. Jagiellońska 25 mail: [email protected]

Prezydent RP, Premier Rządu RP, Minister Zdrowia, Wojewoda Śląski

Żądamy natychmiastowego przywrócenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz ze wszystkimi poradniami specjalistycznymi.

Zabrano nam jedyny szpital w powiecie! Pozostaje nam jeździć do szpitali i poradni specjalistycznych w odległych miastach lub leczyć się w gabinetach prywatnych. Dojazd przy rozkopanym mieście (niesamowite korki) oraz zamknięta na dwa lata droga do Rybnika zajmuje czas ponad godzinę (z niektórych miejscowości w powiecie ponad dwie godziny), a pacjentom dializowanym w Rudzie Śl. i Siemianowicach ponad dwie godziny w jedną stronę!

Postąpiono z nami w sposób nieludzki i niegodny. Odebrano nam konstytucyjne prawo do korzystania ze szpitala i jego poradni specjalistycznych w naszym powiecie. A to przecież nasz szpital! Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma drugiego szpitala czy kolejnych jak to ma miejsce w innych miastach. Przywrócono szpitale do czynności dla ogółu mieszkańców w innych miastach, np. w Kędzierzynie-Koźlu. Nas się zapewnia, że nasz szpital nie będzie ostatnim! Cóż to za „dobra ” wiadomość, gdy ludzie umierają, ponoszą konsekwencje zdrowotne przez to, że przechodzą np. zawały bez pomocy lekarza (będą inwalidami na których będziemy wszyscy płacić), nie mogą poddać się planowanym zabiegom czy operacjom, zaprzestali badań i leczenia. Karetki pogotowia mogą nie zdążyć z rannymi w wypadkach czy świeżymi zawałami, udarami, wylewami, gdzie każda minuta jest na wagę życia, jeszcze tym bardziej w okresie obecnych upałów.

NA CO CZEKAJĄ ODPOWIEDIALNI ZA TAKI STAN RZECZY!
Wojewoda kazał MIESZKAŃCOM ZIEMI RACIBORSKIEJ być DUMNYMI Z FAKTU, ŻE PRZEKSZTAŁCIŁ ICH JEDYNY SZPITAL. Do tej pory jedynymi dumnymi są starosta i prezydent miasta.

Bardzo prosimy o podjęcie pilnej decyzji dla dobra naszych mieszkańców.

Racibórz. dn. ……………………. podpis……………………………………………

Czytaj także:

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here