Kupujemy fotowoltaikę – co zrobić krok po kroku?

fotowoltaika
Fotowoltaika

Decyzji o zakupie fotowoltaiki nie powinniśmy podejmować pod wpływem chwilowej zachcianki czy wizyty przekonującego handlowca. Na taką inwestycję trzeba się dobrze przygotować. Wejdźmy więc w świat fotowoltaiki i starannie zaplanujmy naszą przygodę z instalacją.

Zanim zdecydujesz

- reklama -

Sprawdź, czy posiadasz umowę kompleksową
Umowa kompleksowa określa zarówno warunki dystrybucji jak i sprzedaży energii. Jest konieczna, gdyż tylko wtedy będziemy mogli korzystać z prosumenckich zasad rozliczania energii, zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.

Sprawdź na fakturze lub w umowie, jaka jest moc przyłączeniowa.
Moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa określona dla Twojego budynku.

Dobierz moc instalacji
Oczywiście, finalny dobór mocy instalacji powinien przeprowadzić doświadczony instalator, ale uproszczoną kalkulację możemy przeprowadzić sami:

– na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobierzemy ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV,
lub
– na każde wydane miesięcznie 100 zł dobierzemy ok. 2,75 kWp mocy instalacji.

Dobierając moc instalacji, weźmy pod uwagę nasze potrzeby w zakresie wykorzystania energii elektrycznej. Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby zasilać istniejące urządzenia, moc instalacji dopasowujemy do obecnego zużycia. Jeżeli planujemy zwiększenie naszego zapotrzebowania na energię elektryczną i wykorzystanie prądu do ogrzewania, chłodzenia itp., musimy dobrać moc instalacji do powiększonego zużycia energii.

Zaplanuj lokalizację instalacji (dach/grunt)
Najlepiej, jeżeli uda nam się zamontować instalację na dobrze nasłonecznionym dachu – nie tracimy wówczas dostępnej przestrzeni wokół domu, a ponadto instalacje dachowe są nieco tańsze od gruntowych o kilkanaście procent. Jeżeli jednak nasz dach nie zapewnia odpowiedniego nasłonecznienia, ma bardzo skomplikowany kształt lub po prostu jest zbyt mały, dobrym rozwiązaniem będzie montaż fotowoltaiki na gruncie.

Dobierz źródło finansowania
Od wyboru źródła finansowania zależy opłacalność przedsięwzięcia i okres zwrotu. Najkorzystniejsze jest dla nas będzie finansowanie w ramach dotacji. Jeżeli uwzględnimy dotację z programu Mój Prąd i ulgę termomodernizacyjną, okres zwrotu wyniesie ok. 5-6 lat, zaś wszelkie kredyty, pożyczki czy abonamenty wydłużają okres zwrotu. W skrajnym przypadku może okazać się, iż koszty instalacji oraz pożyczonego pieniądza będą wyższe niż uzyskiwane oszczędności i przedsięwzięcie okaże się nieopłacalne.

Wybór wykonawcy:

 • Sprawdź wykonawcę (referencje, zespół, warunki serwisu i gwarancji itd.) i wcześniejsze realizacje,
 • Dokładnie czytaj umowy i nie podpisuj nic przy pierwszym spotkaniu,
 • Nie wierz w superokazje,
 • Nie decyduj bez porównania ofert kilku firm
 • uważaj na swoje pieniądze (wysokie zaliczki, kredyty na dziwnych warunkach, opłaty dodatkowe).

Montaż:

 • Komponenty instalacji powinny dotrzeć do Ciebie oryginalnie zapakowane i pozbawione uszkodzeń, przebarwień czy odkształceń.
 • Konieczność długiego składowania komponentów u Ciebie powinna zwrócić Twoją uwagę – oznacza to, że firmie brak odpowiedniej infrastruktury magazynowej, co może oznaczać późniejsze problemy serwisowe itp.
 • Jeżeli zauważyłeś wady lub uszkodzenia, domagaj się wymiany wadliwego sprzętu.
 • Sprawdź zgodność dostarczonych podzespołów ze specyfikacją techniczną przekazaną wraz z wcześniejszą ofertą.

Ile trwa montaż?

 • Zazwyczaj montaż mikroinstalacji do 10 kWp zajmuje jeden lub dwa dni (montaż instalacji gruntowej jest nieco bardziej czasochłonny).
 • Po montażu dokładnie obejrzyj instalację oraz jej okolice pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Nawet nie będąc ekspertem możesz zweryfikować, czy coś nie budzi wątpliwości. Luźno zwisające kable, źle docięte szyny montażowe, pęknięte dachówki – na to wszystko powinieneś od razu zwrócić uwagę.

Przyłączenie do sieci energetycznej

Przyłączenie mikroinstalacji do sieci wymaga wypełnienia dokumentu zgłoszenia mikroinstalacji. Najkorzystniej będzie, jeżeli o przygotowanie tego dokumentu poprosimy wykonawcę, tym bardziej, iż do zgłoszenia musimy dołączyć m.in. schemat instalacji wraz z jej parametrami oraz oświadczenie instalatora.

Po zgłoszenie mikroinstalacji, operator sieci energetycznej ma 30 dni na weryfikację zgłoszenia i zabudowę licznika dwukierunkowego (na koszt operatora), który będzie mierzył prąd pobrany i oddany do sieci.

Co dalej? Dalej możesz już cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Opracowanie: Planergia (www.planergia.pl)

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj