Rosja ma pierwszą szczepionkę na COVID-19

0
koronawirus
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

551 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w ostatniej dobie w Polsce, w tym 128 w woj. śląskim i jedno w powiecie raciborskim.

– Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który udzielił zgody organów regulacyjnych na szczepionkę przeciw COVID-19 po niecałych dwóch miesiącach testów na ludziach – przekazał dziś, 11 sierpnia, prezydent Rosji Władimir Putin. Szczepionka została opracowana przez moskiewski Instytut Gamaleya. – Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli rozpocząć masową produkcję, co ważne, masową produkcję tego leku. Aby każdy, kto chce – oczywiście powinno to być robione wyłącznie dobrowolnie, już wielokrotnie o tym mówiłem – każdy, kto chce, może skorzystać z preparatu i osiągnięć naszych specjalistów, naszych naukowców – powiedział prezydent Rosji. Dodał, że zaszczepiona została m.in. jego córka.

- reklama -

Na całym świecie opracowuje się ponad 100 możliwych szczepionek przeciw chorobie COVID-19. Zgodnie z danymi WHO, co najmniej cztery z nich są w końcowej fazie III badań na ludziach.

– Dla Rosjan wyścig o szczepionkę jest jednak także wyścigiem propagandowym. Władimir Putin ucierpiał mocno w sondażach z powodu bardzo słabej reakcji na wybuch epidemii. Rosja nadal zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na COVID-19. Szybkie wypuszczenie rosyjskiej szczepionki na rynek z pewnością zostanie użyte przez Kreml do ogłoszenia wielkiego zwycięstwa w międzynarodowym wyścigu – pisze portal onet.pl.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 551 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 128 w woj. śląskim. Od początku epidemii w całym kraju pojawiło się 52 961 zakażeń, 1 821 osób zmarło. W ciągu minionej doby wyzdrowiały 273 osoby, a łącznie – 37 150 osób.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 6 328 (było 6 445)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 277 (289)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 704 (1 735)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 255 424
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 111 808
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 18 071 (17 943)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 15 174 (15 031)
– liczba zgonów – 417 (415)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 62–letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego, w szpitalu w Żorach zmarł 74–letni mężczyzna z Jastrzębia Zdroju.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here