W Czechach wraca obowiązek zakrywania ust i nosa

adam vojtech czechy
Fot. Facebook Adam Vojtěch

Zmiany są związane z rozpoczęciem roku szkolnego, które sprawi, że ludzie będą się więcej przemieszczać i będą mieli więcej kontaktu z innymi.

Od 1 września w Czechach obowiązkowe będzie zakrywane ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej i innych zamkniętych publicznych miejscach. Maseczki trzeba będzie nosić w sklepach, centrach handlowych, bankach czy na poczcie. Jak powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch, jest to związane z rozpoczęciem roku szkolnego, które sprawi, że ludzie będą się więcej przemieszczać i będą mieli więcej kontaktu z innymi.

- reklama -

Sytuacja w szkołach będzie zależna od wskazania na tzw. semaforze, czyli systemie wskazującym poziom zagrożenia koronawirusem w poszczególnych regionach. Uczniowie nie będą musieli nosić masek w klasach, obowiązkowo będą je musieli zakładać jednak na korytarzach. Nie będzie ograniczenia klas, ale szkoły będą musiały unikać ich mieszania. Wycieczki szkolne nie są zakazane, jednak wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. – Nie chcemy obejmować kwarantanną całych klas lub szkół z powodu jednego zakażenia, wszystko będzie zależało od wytycznych stacji sanitarnych – mówił Adam Vojtěch. Szkoły będą zwracały uwagę na mycie rąk, dezynfekcję czy wietrzenie pomieszczeń.

Maseczek nie trzeba będzie nosić w restauracjach, biurach czy miejscach pracy. W wydarzeniach odbywających się na wolnym powietrzu będzie mogło brać udział maksymalnie 1000 osób, wewnątrz 500. Liczba uczestników może być wyższa w przypadku podzielenia publiczności na sektory. Kwarantanna będzie kończyła się po 10 dniach od kontaktu z zakażonym.

W Czechach do tej pory stwierdzono 20 202 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

W Polsce jest 597 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, najwięcej w województwach: małopolskim – 130, śląskim – 85 i mazowieckim – 62.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3142825035786912

 

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 894 (było 5 862)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 275 (258)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 602 (1 724)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 275 763
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 18 959 (18 874)
– liczba ozdrowieńców(osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 16 060 (15 868)
– liczba zgonów – 443 (435)

Odnotowano kolejnych 8 zgonów. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 80-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego, 65-letni mężczyzna z Zabrza, 86–letnia kobieta z powiatu bielskiego, 67–letni mężczyzna z Katowic oraz 87–letni mężczyzna z Pszczyny. W szpitalu w Tychach zmarł 73–letni mężczyzna z Częstochowy, w szpitalu w Mysłowicach 72–letni mężczyzna z Mysłowic, a w szpitalu w Krakowie zmarła 73–letnia kobieta z Żywca.

W powiecie raciborskim liczba ozdrowieńców znów jest wyższa od liczby zakażonych. Nowe przypadki stwierdzono w Raciborzu i gminie Krzyżanowice. Ozdrowieńcy to mieszkańcy Raciborza oraz gminy Rudnik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj