Czy powstanie przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia Śląskiego?

0
Mieczysław Kieca
Źródło: FB/Mieczysław Kieca

Temat przystanku kolejowego na wysokości Galerii Karuzela pojawił się kilka lat temu. W tym tygodniu prezydent miasta Mieczysław Kieca składa uzgodniony z PKP PLK wniosek na realizację tej inwestycji.

Partnerem tego projektu jest Starosta Powiatu Wodzisławskiego, wyrażający wolę współpracy w tej realizacji.

- reklama -

– Jeśli uda się pozyskać środki na ten cel, w ciągu najbliższych kilku lat będzie można zrealizować budowę nowego przystanku kolejowego w centrum miasta. Mówimy o budowie dwóch peronów o długości 150 m, dodatkowego toru i nowego toru odstawczego na wysokości Galerii Karuzela. – wyjaśnia Mieczysław Kieca.

Jaki jest cel budowy nowego przystanku? Przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji. Wraz z przystankiem powstałaby cała infrastruktura towarzysząca, jak miejsca postojowe, miejsca dla osób niepełnosprawnych, chodnik czy oświetlenie.

Temat przystanku kolejowego na wysokości Galerii Karuzela pojawił się kilka lat temu. Więcej rozmawiano o nim przy okazji uruchomienia połączeń Wodzisław Śląski – Rybnik. Informowaliśmy wówczas o wymianie korespondencji między prezydentem Wodzisławia i PKP PLK. Wynikało z niej, że miasto byłoby skłonne sfinansować inwestycję do pewnego poziomu.

Mieczysław Kieca pozostał w kontakcie z PLK. Na jednym z posiedzeń komisji wspólnej rządu i samorządu dowiedział się o konsultowaniu przez PLK Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Wysłał do spółki pismo z wnioskiem o przystąpienie do projektowania przystanku oraz 1,2-kilometrowego odcinka torów. Podtrzymał przy tym deklarację współfinansowania projektowania.

Dziś temat potencjalnej budowy wydaje się całkiem realny. Miasto wraz PKP PLK oraz Starostwem ma szanse pozyskania konkretnych środków na ten cel, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac. Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść ok. 2 mln, a budowa torów i peronów ok. 23 mln zł.

/UM Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here