Raciborski Festiwal Rowerowy 5 września

0
Racibórz kocha rower

Podczas festiwalowego dnia 5 września na Placu Dominikańskim czekać będzie szereg atrakcji, m.in. tor pumptrack, miasteczko ruchu drogowego czy konkursy z nagrodami.

W najbliższą sobotę, 5 września, odbędzie się druga edycja Raciborskiego Festiwalu Rowerowego. Udowodnijmy wspólnie, że Racibórz kocha rower przybywając na Plac Dominikański. Przyjedźcie w południe i zostańcie do wieczora po to, by razem z nami wyruszyć na 4. Raciborską Nockę Rowerową.

- reklama -

Podczas festiwalowego dnia 5 września na Placu Dominikańskim (przy Rynku i srebrzystych rzeźbach) od 12:00 do 19.00 będzie na Was czekać szereg atrakcji:

Tor Pumptrack, czyli tor przeszkód dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić na specjalnie profilowanych zakrętach, hopkach i garbach. Przeszkody ułożone są w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania.
Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

Miasteczko ruchu drogowego – gdzie małoletni kandydaci przygotują się do zdania egzaminu na kartę rowerową. Jazda po miasteczku ma nauczyć bezpiecznego poruszania się rowerem, wykorzystywania wiedzy teoretycznej w rozpoznawaniu i przestrzeganiu znaków drogowych. Poza tym uczy integracji i jazdy z innymi rowerzystami.

#RowerToPower – akcja Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Idea jest prosta – Wy przynosicie rowery, których nie potrzebujecie. Podopieczni zakładu je odnawiają i oddają tym, dla których są wymarzone i bezcenne

Akcja znakowania rowerów – na rower nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, dzięki któremu w przypadku kradzieży bądź utraty roweru po informacji przekazanej przez właściciela łatwiej będzie zidentyfikować i odnaleźć pojazd.

Bezpłatny serwis rowerowy – w serwisie rowerowym raciborzanie dokonają nie tylko przeglądu technicznego swoich jednośladów, ale także podstawowych napraw i regulacji. Warto pamiętać, że właściwa konserwacja rowerów ma wpływ nie tylko na ich sprawność, ale także nasze bezpieczeństwo i innych użytkowników ruchu drogowego.

Lekcje z bezpieczeństwa ruchu drogowego dla najmłodszych – poprowadzą je w formie zabawy strażnicy miejscy z wykorzystaniem atrakcyjnych makiet
profilaktyka i porady w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży – konkurencje sportowe i sprawnościowe przeprowadzą pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji

Odbędzie się również pokaz sprzętu policyjnego ( godzina 12:00-14:00) i strażackiego ( godzina 15:00-17:00). Nie zabraknie stoiska z pyszną Raciborzanką i dodatkowych atrakcji dla dzieci, takich jak malowanie kredą.

O 19:00 zaplanowaliśmy start 4. Raciborskiej Nocki Rowerowej. Chętni będą mieli okazję pokonać 30 kilometrową trasę o charakterze terenowym. Meta nocki tym razem przy strzelnicy koło Rafako, gdzie na uczestników czekać będzie ognisko z kiełbaskami.
Przy okazji zachęcamy do kręcenia kilometrów dla Raciborza, który walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – o szczegółach przeczytacie tutaj

II edycja Raciborskiego festiwalu rowerowego organizowana jest w ramach projektu Bezpieczni, świadomi i pewni – mieszkańcy Raciborza na przejściach dla pieszych dofinansowanego z Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020

Organizatorami wydarzenia są Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Raciborskie Centrum Kultury. Nieocenionymi partnerami festiwalu są: Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Raciborskie Wodociągi i Rower to Power.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here