Koronawirus atakuje szkoły w woj. śląskim

Fot. pixabay.com

Dzieci i młodzież z 10 placówek oświatowych w woj. śląskim uczą się zdalnie.

W Polsce jest 594 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej, bo 116 nowych infekcji, odnotowano w woj. małopolskim. Kolejne są: wielkopolskie – 57, dolnośląskie – 47, podkarpackie – 46 i śląskiego – 45. Zmarło 10 osób. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u ponad 73 tysięcy osób, spośród których 2169 zmarło.

- reklama -

Minął ponad tydzień od rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wśród nauczycieli i uczniów pojawia się coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. 46 szkół w Polsce pracuje w trybie zdalnym, a 92 w trybie mieszanym. Jak zauważył w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski, w pierwszych dniach spośród szkół, które przechodziły na inną formę pracy, większość przechodziła na całkowitą naukę na odległość, jednak teraz więcej jest szkół, które stosują system mieszany – w którym tylko część uczniów uczy się w domu. – Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozostali uczniowie mogą korzystać z bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. Z tego, co widzimy, jest to wynik działania inspekcji sanitarnej, która nie poddaje się emocjom, prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i na podstawie obiektywnych danych decyduje, czy cała placówka, czy tylko jej fragment powinien przejść na nauczanie zdalne – wskazał szef MEN.

– Pojawiają się pytania, czy mogą być organizowane wycieczki szkolne. My oczywiście mówimy, że tak. W pierwszych dniach roku szkolnego raczej tych wycieczek nie ma, ale przed nami druga połowa września, październik, kiedy często wycieczki w szkołach były organizowane. Na razie nie ma przeszkód epidemicznych, które by zabraniały – powiedział podczas konferencji prasowej Dariusz Piontkowski.

Zdalne zajęcia mają także uczniowie szkół w woj. śląskim. Zmiana systemu nauki konieczna była m.in. w jednej z podstawówek w Rybniku, gdzie uczeń zasłabł podczas lekcji wychowania fizycznego. Pogotowie zabrało go do szpitala. Wykonany test wykazał zakażenie koronawirusem. W sumie od 9 września zdalna lub hybrydowa nauka odbywa się w 10 placówkach: w II LO w Katowicach, Szkole Podstawowej nr 2 i Przedszkolu Gminnym nr 1 w Chełmie Śląskim, Przedszkolu nr 5 w Łaziskach Górnych, Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie, Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach, Szkole Podstawowej nr 28 w Rybniku, Zespole Szkół Ogólnokształcącym nr 5 w Sosnowcu, Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach i II LO w Mysłowicach. Do zajęć stacjonarnych wrócili m.in. podopieczni Przedszkola nr 9 w Raciborzu.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 699 (było 1 659)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 200 (214)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 104 (1 132)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 343 856
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 21 054 (20 009)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 19 376 (19 288)
– liczba zgonów – 509 (507)

W woj. śląskim dnotowano kolejne dwa zgony. W szpitalu w Tychach zmarli: 77–letni mężczyzna z Chorzowa oraz 62–letni mężczyzna z Katowic.

W powiecie raciborskim jest jedno nowe zakażenie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj