Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w powiecie wodzisławskim

rower
Fot. pixabay.com

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2020 r. hasłem przewodnim jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Powiat wodzisławski po raz drugi włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 22 września. – Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną tegoroczna kampania ma wyłącznie charakter promocyjny. Zrezygnowaliśmy z organizacji eventów, zastępując je symbolicznym zachęcaniem mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu i dbania o tzw. „zeroemisyjność” – zapowiada Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

- reklama -

O akcji

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2020 r. hasłem przewodnim jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

Zgodnie z tegorocznymi wytycznymi tematycznymi motyw przewodni z jednej strony promuje ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 r., z drugiej zaś podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich.

Kampania ETZT 2020 ma zachęcać do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych.

Co w powiecie wodzisławskim?

Podstawowym działaniem, które powiat wodzisławski planuje przeprowadzić podczas ETZT, jest kampania informacyjno–promocyjna. Miejscem przekazu informacji będą media społecznościowe i powiatowa strona internetowa, gdzie będzie zachęcać wszystkich mieszkańców do zmiany nawyków związanych ze środkami transportu, korzystaniem z alternatywnych form przemieszczania się oraz dbaniem o środowisko.

– Oprócz tego wprowadzamy kilka innowacji w powiatowej komunikacji zbiorowej PKS Racibórz: nowy elektroniczny system zakupu biletów okresowych, bilety okresowe w formie karty elektronicznej, zakup biletów jednorazowych poprzez aplikację moBILET i możliwość płacenia kartą w autobusie. Przygotowaliśmy także ulotki, które nie tylko będą informować mieszkańców o kampanii ETZT, ale również o wyżej wymienionych udogodnieniach wprowadzonych w autobusach PKS Racibórz – informuje starostwo.

Na czas kampanii wprowadzonye zostanie bilet jednorazowy w bardzo promocyjnej cenie. Będzie można go kupić tylko i włącznie przez aplikację moBILET. Na terenie powiatu przejazd powiatową komunikacją autobusową w dniach od 16 do 22 września będzie kosztować tylko 50 gr. Jak krok po kroku jak kupić bilet jednorazowy?

Zainstaluj w swojej komórce aplikację moBILET
Wybierz: „Komunikacja dalekobieżna”
Wybierz: „Arriva RP” a następnie przewoźnika „PKS Racibórz”
Wybierz: „Stacja początkowa” i „Stacja końcowa”
Wybierz: „Bilet weekendowy” (obowiązuje również w terminie od 16 do 22 września)
Wybierz: „Skasuj bilet” (wcześniej należy doładować konto).

Autobus elektryczny

Od 3 września na liniach powiatowych obsługiwanych przez PKS w Raciborzu kursuje elektryczny autobus niskopodłogowy EBN11 marki SOR. Test potrwa 3 tygodnie. Ma na celu sprawdzenie, jak elektryczny autobus zachowuje się podczas jazdy lokalnymi drogami i czy poradzi sobie w tutejszych warunkach. Po przeprowadzonych testach zostanie dokonana analiza odnośnie wprowadzenia takiego pojazdu do floty powiatowego przewoźnika.

ETZT 2019

Zeszłoroczna kampania ETZT w powiecie wodzisławskim obfitował w różnego rodzaju działania i aktywności. Każda grupa wiekowa znalazła coś odpowiedniego dla siebie. Zorganizowano m.in. konkursy artystyczne dla dzieci i młodzieży, piknik edukacyjny, marsz nordic walking, rajd pieszy i rowerowy, dzień bez samochodu, darmowe przejazdy komunikacją powiatową.

– W ramach kampanii ETZT zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej, pieszych spacerów, jazdy na rowerze, jeżdżenia do pracy/szkoły z koleżanką lub kolegą… Pomimo ograniczonych możliwości organizacyjnych liczymy na duże zainteresowanie i z góry dziękujemy wszystkim osobom angażującym się w tą akcję! – zachęca Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj