Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu [ZDJĘCIA]

arboretum
Zaczarowany Ogród

Bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej.

W pogodne niedziele przed Arboretum Bramy Morawskiej trudno jest znaleźć wolne miejsce parkingowe. Odwiedzany często przez mieszkańców Raciborza i okolicznych miejscowości las Obora jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w tym mieście.

- reklama -

Pierwszymi właścicielami tych terenów byli Piastowie, następnie cystersi, a po 1810 r. książę raciborski August Wiktor Maria von Ratibor. W 1928 r. las przeszedł we władanie miasta Racibórz, a w 2000 r. stał się Arboretum Bramy Morawskiej. Logo arboretum jest cieszynianka wiosenna odkryta tutaj 23 lutego 1830 r.

Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 164 ha, którą można podzielić na dwa obszary: pierwszy o powierzchni około 35 ha, na którym znajduje się zagospodarowany i ogrodzony ogród właściwy i gdzie umieszczono kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne oraz drugi – część przyrodniczo-krajobrazową z fragmentami naturalnej przyrody.

Dominuje tutaj las mieszany, bogaty w ciekawe okazy flory, fauny i grzybów za sprawą pobliskiej Bramy Morawskiej, przez którą migrowały w przeszłości i także przemieszcza się i obecnie wiele przedstawicieli świata ożywionego. Można tu spotkać dęby o czterometrowym obwodzie, liczne jary, stawy, źródła i strumyki, a także specjalnie urządzone kolekcje roślin. Spośród roślin chronionych występują tu m.in. wawrzynek wilczełyko, storczyk męski i skrzyp olbrzymi. Stawy – Żabi i Cienisty – stanowią środowisko dla roślin wodnych i przybrzeżnych.

W 2012 r. powstał tu Zaczarowany Ogród, czyli zielony ogród utworzony na planie kwiatu zajmujący powierzchnię ponad 11 tys. m². Rośnie tu ponad 1000 drzew, ponad 5000 krzewów i kilkanaście tysięcy bylin. Od 2011 r. w arboretum można odwiedzić mini-zoo. Na turystów czekają też inne atrakcje – ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci czy miejsca biwakowe. Przy lesie znajduje się również gród historyczny.

Arboretum Bramy Morawskiej mieści się przy ul. Markowickiej 17. Mini-zoo czynne jest od wtorku do niedzieli: w okresie letnim od 10:00 do 18:00, a w okresie zimowym od 8:00 do 16:00. Zaczarowany Ogród otwarty jest codziennie od 7:00 do zmierzchu. Wstęp do arboretum i jego atrakcji jest bezpłatny.

/kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj