Koronawirus. Ponad 10 tys. zakażeń w Polsce. Czechy wprowadzają lockdown

praga czechy
Praga

Kolejny rekord zakażeń w Polsce. Czesi wprowadzają nowe ograniczenia – od czwartku będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, a zamknięte będą wszystkie sklepy z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami.

W ciągu doby w Polsce odnotowano 10 040 nowych zakażeń koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą głównie województw: małopolskiego – 1315, mazowieckiego – 1162 i śląskiego – 1008. Z powodu COVID-19 zmarło 130 osób. Liczba zakażonych osiągnęła w sumie 202 579 osób, zmarło 3851 chorych. W szpitalach zajęta jest rekordowa liczba 757 respiratorów, a ciężko chorzy zajmują 9437 łóżek, najwięcej od początku pandemii.

- reklama -

W Czechach odnotowano 11 984 zakażenia koronawirusem – to największy wynik od początku pandemii. Czeski rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń. Będą one obowiązywać od 22 października do 3 listopada. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy – dotyczące poruszania się, funkcjonowania urzędów oraz ograniczeń w usługach i handlu.

Od czwartku będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu – z wyjątkiem drogi m.in. do pracy czy lekarza, odwiedzin u rodziny, wyjścia do sklepu lub wyjazdu poza miasto na tradycyjne chalupy. Można poruszać się maksymalnie w dwie osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy są to osoby mieszkające ze sobą.

Urzędy mają przejść na pracę zdalną, a dla interesantów mają być otwarte dwa dni w tygodniu przez pięć godzin. Minister zaapelował o załatwianie spraw przez internet. We wtorek zapadła też decyzja przedłużająca ważność praw jazdy, aby ich posiadacze nie musieli stać w kolejkach w wydziałach komunikacji.

Zamknięte będą wszystkie sklepy z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych. Mogą być też otwarte m.in. stacje benzynowe, apteki, zakłady optyczne, miejsca sprzedaży prasy i tytoniu, pralnie, sklepy z częściami samochodowymi i elektroniką. Działać mogą też myjnie samochodowe i usługi księgowe. Restauracje i bary już wcześniej zostały zamknięte i mogą prowadzić jedynie sprzedaż na wynos.

Premier Andrej Babiš przeprosił obywateli, że decyzje rządu skomplikują im życie. Podjęte działania mają zdaniem premiera ochronić system służby zdrowia. – Jeżeli nie podejmiemy działań, system opieki zdrowotnej zawali się około 7-11 listopada – powiedział.

Według Romana Prymuli miejsca w szpitalach są aktualnie wykorzystane w 80% początkowych możliwości systemu. Jego zdaniem nawet zwiększona w ostatnich dnia liczba łóżek o 10 tys. przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się choroby zostanie wyczerpana między 8 a 11 listopada. Podkreślił, że dotychczas zastosowane ograniczenia nie doprowadziły do obniżenia współczynnika reprodukcji wirusa R, wskazującego, ile osób średnio zakaża jedna zainfekowana osoba. Aktualnie współczynnik wynosi 1,36, a celem jest osiągnięcie granicy 0,8.

Andrej Babiš zapowiedział, że w związku z sytuacją panującą w kraju zamierza w czwartek zwrócić się do premierów Grupy Wyszehradzkiej z prośbą o pomoc. Taką samą prośbę ma skierować do sąsiednich niemieckich landów, Bawarii i Saksonii. Premier i minister zdrowia zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu przyleci do Czech grupa 28 medyków z amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 13 665 (było 13 545)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 4 824 (5 207)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 493 134
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 32 688 (31 680)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 23 476 (23 082)
– liczba zgonów – 698 (684)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli: w szpitalu w Raciborzu zmarli: 76-letnia kobieta z Rybnika i 69-letni mężczyzna z Sosnowca; w szpitalu w Katowicach 74-letnia kobieta z Chorzowa; w szpitalu w Bielsku-Białej 80-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego; w szpitalu w Cieszynie: 83-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego; w szpitalu w Bytomiu zmarła 80-letnia kobieta z Piekar Śląskich; w szpitalu w Częstochowie zmarli: 79-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego i 85-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego; w szpitalu w Rybniku zmarli: 68-letni mężczyzna z Bytomia, 66-letnia kobieta z powiatu raciborskiego i 91-letni mężczyzna z Gliwic; w szpitalu w Gliwicach 68-letni mężczyzna z Knurowa; w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju 83-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej; w szpitalu w Zawierciu 65-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego.

W powiecie raciborskim przybyło 11 nowych zakażeń, głównie w Raciborzu – siedem, a także w gminach Krzyżanowice, Nędza i Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj