Cała Polska czerwoną strefą? W piątek ogłoszenie decyzji

0
Fot. freepik.com

Premier Mateusz Morawiecki rekomenduje, aby cała Polska była objęta strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

W Polsce jest 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 1579, wielkopolskiego – 1516, małopolskiego – 1331 i śląskiego – 1168. Z powodu COVID-10 nie żyje 168 kolejnych osób. Liczba zakażonych wzrosła w sumie do 214 686 osób, zmarło 4 019 pacjentów. Do tej pory wyzdrowiały 102 204 osoby.

- reklama -

W piątek na konferencji – przesuniętej z czwartku z powodu przedłużenia prac sejmowych – premier Mateusz Morawiecki ogłosi nowe obostrzenia. Zgodnie z rekomendacjami szefa rządu cały kraj zostanie prawdopodobnie objęty czerwoną strefą.

W środę Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Podkreślił, że konsensus naukowy na temat koronawirusa głosi, że najbardziej skutecznym sposobem przerwania transmisji wirusa jest ograniczenie kontaktów, maseczki, zachowanie dystansu, dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń. – My tę strategię zastosowaliśmy od samego początku – powiedział. Dodał, że według grona naukowców teoria o odporności stadnej jest błędna i grozi ogromną falą zgonów. – Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa – powiedział.

Premier ma także ogłosić decyzję o objęciu starszych klas szkół podstawowych nauką zdalną lub hybrydową. Do rozstrzygnięcia pozostała kwestia, czy będzie dotyczyć to uczniów klas IV-VIII czy jedynie VI-VIII. – To dlatego, że zdaniem ekspertów i epidemiologów chociażby, proszę posłuchać tego, co mówi prof. Włodzimierz Gut, dla osób do 9. roku życia zakażenie raczej bardzo rzadko skutkować może poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast już u nastolatków to rośnie. Aczkolwiek też na szczęście dla nastolatków te powikłania są bardzo rzadkie – powiedział premier.

Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie? Limit osób w sklepach to pięć osób na jedną działającą kasę dla sklepów powierzchniowych do 100 m². Dla większych sklepów to jedna osoba na 15 m². Działalność gastronomiczna jest możliwa od godz. 6:00 do 21:00, potem możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos. Obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela, a w kościołach może być maksymalnie 1 osoba na 7 m². W liceach i technikach nauka odbywa się w pełni zdalnie. Zgromadzenia publiczne dozwolone są do 10 osób. W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej niż 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. Zamknięte są aquaparki, baseny i siłownie.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 16 001 (było 13 665)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 410 (4 824)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 500 616
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 33 856 (32 688)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 23 817 (23 476)
– liczba zgonów – 716 (698)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 59-letni mężczyzna z Chorzowa oraz 59-letni mężczyzna z Częstochowy; w szpitalu w Cieszynie zmarli: 92-letni mężczyzna z Wisły oraz 81-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego; w szpitalu w Częstochowie zmarli: 67-letni mężczyzna z Częstochowy, 79-letni mężczyzna z Częstochowy, 92-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego, 84-letnia kobieta z Częstochowy, 91-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego oraz 76-letnia kobieta z Częstochowy; w szpitalu w Chorzowie zmarł 87-letni mężczyzna z Częstochowy; w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarła 49-letnia kobieta z Czeladzi; w szpitalu w Bielsku-Białej zmarł 85-letni mężczyzna z Jaworzna; w szpitalu w Rybniku zmarli: 72-letnia kobieta z Rybnika, 53-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego oraz 32-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego; w szpitalu w Żorach zmarł 72-letni mężczyzna z Rybnika; w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim zmarł 83-letni mężczyzna z Wodzisławia Śląskiego.

W powiecie raciborskim jest 12 nowych przypadków – w Raciborzu oraz w gminach Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska i Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here