Betonowanie mostu nad Odrą w Raciborzu zakończone [ZDJĘCIA]

most odra raciborz
Betonowanie mostu nad Odrą w Raciborzu zakończone

330 m³ betonu wylanego na ósmym przęśle mostu wieńczy ważny etap budowy – betonowanie ustroju nośnego obiektu. Cały most ma osiem przęseł, 353 m długości i 13,2 m szerokości.

24 listopada zakończono betonowanie ósmego przęsła mostu nad Odrą w ciągu budowanej obwodnicy Raciborza – docelowo DW 935. Obiekt połączył dwa brzegi, stając się nową przeprawą przez rzekę.

- reklama -

W tym przełomowym momencie budowy uczestniczył prezydent Raciborza Dariusz Polowy razem z inwestorem – dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Taborem oraz generalnym wykonawcą – dyrektorem oddziału Katowice Strabag Infrastruktura Południe Witoldem Bembenkiem. – To okazja, aby podziękować przedstawicielom inwestora, generalnego wykonawcy i wszystkich podmiotów współpracujących za wkład włożony w proces realizacji projektu. Most, a szerzej 8-kilometrowy odcinek obwodnicy, to wyczekiwana inwestycja, która w znacznej mierze pozwoli na wyprowadzenie ciężkiego ruchu z centrum Raciborza. Usprawni i udrożni lokalny ruch w mieście. Z obwodnicy korzystać będą też mieszkańcy, którym nowa droga ułatwi przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami. Trzymam kciuki za powodzenie dalszej realizacji tej inwestycji – mówił prezydent Dariusz Polowy.

Nowa przeprawa przez Odrę będzie trzecią po starym moście, nazywanym „zamkowym” i tą w ciągu ul. Piaskowej. Prócz tego w mieście funkcjonują dwie przeprawy przez Kanał Ulga. Tym samym nowy most będzie jedynym mostem na Odrze na północ od centrum miasta w województwie śląskim. Kolejne znajdują się w województwie opolskim w miejscowości Utrata i w Kędzierzynie-Koźlu. Na południe od Raciborza kolejne mosty na Odrze są w Krzyżanowicach i w Olzie oraz i na granicy w Chałupkach.

Nowy obiekt jest elementem budowanej od sierpnia 2019 r. obwodnicy miasta, która będzie mieć niebagatelne znaczenie nie tylko dla miasta. Stanie się bowiem częścią Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. Przebieg tej trasy stanowić będzie nowy ślad Drogi Wojewódzkiej 935, łącząc Racibórz i Rybnik z autostradą A 1 i DK 1. Obwodnica Raciborza stanowić będzie drogę publiczną o klasie GP – główna ruchu przyspieszonego, na odcinku od DK 45 do DW 919 o przekroju jednojezdniowym, na odcinku od DW 919 do DW 935 o przekroju dwujezdniowym. Koszt nowej drogi to prawie 270 mln zł, w tym 140 mln pochodzi z funduszy unijnych.

fot. UM Racibórz, ZDW Katowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj