Drogi rowerowe w Raciborzu. Co w planach?

Fot. freepik.com

Powstał dokument prezentujący planowane i projektowane trasy na terenie miasta. Celem jest połączenie raciborskich ścieżek rowerowych i skomunikowanie ich z drogami poza Raciborzem.

Na polecenie prezydenta Raciborza Dariusza Polowego przeprowadzona została inwentaryzacja istniejących ścieżek rowerowych w mieście oraz powstał dokument prezentujący planowane i projektowane trasy na terenie miasta. Celem jest połączenie raciborskich ścieżek rowerowych i skomunikowanie ich z drogami poza Raciborzem.

- reklama -

– Możemy pochwalić się wieloma odcinkami ścieżek rowerowych, jednak nie zawsze tworzą one sensowne trasy. To efekt przypadkowych i nieprzemyślanych decyzji. Moje działania ukierunkowane są na połączenie ścieżek w jeden ciąg komunikacyjny. Ideałem byłoby wygenerowanie produktu, z którego korzystać będą rodziny z dziećmi, mieszkańcy dojeżdżający do pracy na rowerze, jak i turyści – wyjaśnia Dariusz Polowy. – Musimy spojrzeć na infrastrukturę rowerową w mieście całościowo. Planując nowe trasy, trzeba brać pod uwagę projekty i plany inwestycyjne także innych zarządców dróg w mieście oraz gmin sąsiednich w ramach prowadzonych uzgodnień. Dopiero wtedy możliwe jest właściwe rozpoznanie m.in. trudności realizacyjnych i planowanie tras w logiczny sposób – dodaje prezydent.

Aktualnie realizowane budowy ścieżek w mieście to m.in.:
– budowa kontynuacji ścieżki Racibórz – Markowice – odcinek od zjazdu na Łężczok do przystanku autobusowego przy ul. Władysława Łokietka, 500 m;
– ciąg rowerowo-pieszy na lewobrzeżnych bulwarach, w przyszłości połączony z projektowaną ścieżką przez ZDW przy okazji remontu drogi 935 ul. Reymonta oraz projektowaną przeprawą pieszo-rowerową przez rzekę Odrę;
– ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Bema łącząca się ze ścieżką biegnącą wzdłuż ul. Eichendorffa – do realizacji w 2021 r.;
– ścieżka na zaporze głównej Zbiornika Racibórz Dolny – Miasto Racibórz wystąpiło o wydanie zgody na udostępnienie ścieżki rowerzystom, Wody Polskie prowadzą aktualnie prace związane z montażem barierek i zabezpieczeniem urządzeń hydrotechnicznych.

Ścieżki projektowane i planowane do realizacji w porozumieniu z sąsiednimi gminami:
– odcinek Racibórz – Markowice Nędza – trwają rozmowy z wójtem gminy Nędza w sprawie połączenia naszego odcinka z trasą prowadzącą z kierunku Babic;
– odcinek na trasie drogi 916 Ocice prowadzącej od granicy z gminą Pietrowice Wielkie w kierunku Raciborza; w sąsiedniej gminie trwa scalanie gruntów m.in. pod poprowadzenie ścieżki od granic naszego miasta w drugą stronę.

Poniżej mapy z przebiegiem istniejących tras i z docelowym układem komunikacyjnym tras rowerowych uwzględniająca ścieżki istniejące, projektowane i planowane do realizacji.

drowi rowerowe stan na pazdziernik
Stan na październik 2020 r. Źródło: UM Racibórz

Legenda:
kolor czerwony – ścieżki istniejące
kolor zielony – odcinki w trakcie realizacji
kolor żółty – odcinki planowane
kolor pomarańczowy – odcinek proponowany przez projektanta
kolor fioletowy – odcinki, które wykonają sąsiednie gminy

docelowy uklad drog rowerowych
Docelowy układ dróg rowerowych. Źródło: UM Racibórz

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj