Nowe tablice z historią sołectw Górki Śląskie i Szymocice

gorki slaskie szymocice tablice
Nowe tablice z historią sołectw Górki Śląskie i Szymocice

Historie zostały spisane przez Henryka Postawkę na podstawie dokumentów i wywiadów ze starszymi mieszkańcami, którzy mieli dostęp do przedwojennych kronik.

W ramach inicjatywy „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic” w obu sołectwach odrestaurowano niedawno tablice, które powstały kilkanaście lat temu z inicjatywy Henryka Postawki – lokalnego aktywisty, historyka i politologa.

- reklama -

Pierwotne przedstawiały historię Górek Śląskich i Szymocic w kilku językach: polskim, niemieckim i śląskim. – Były to pierwsze tego typu tablice na Śląsku z historią w języku śląskim. Historie zostały spisane przez Henryka Postawkę na podstawie dokumentów i wywiadów ze starszymi mieszkańcami, którzy mieli dostęp do przedwojennych kronik, skąd czerpali informacje. Tekst został przełożony na j. śląski przez Bogdana Dzierżawę. Nowe tablice zyskały bardziej czytelną szatę graficzną. Zrezygnowano też z historii w j. niemieckim, która – obok historii w kilkunastu innych językach – pojawi się w internecie – tłumaczy Joanna Kazubska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy

Tym samym inicjatywa realizowana w projekcie GCK pod nazwą Przystanek Kulturalny Nędza dobiegła końca. W ramach przedsięwzięcia odbyły się m.in.: rodzinne warsztaty stolarskie z Bernardem Kodurą, leśne warsztaty fotograficzne z Adamem Wajnerem i Łukaszem Kałużą, a także wystawa fotografii prowadzących warsztaty i uczestników.

GCK Nędza składa podziękowania dla realizatorów inicjatywy – Ludzi Małej Ojczyzny z Górek Śląskich i Szymocic: Łukasza Kałuży, Henryka Postawki oraz Adama Wajnera – za świetne pomysły, poświęcony czas, zaangażowanie i pozytywną współpracę.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”.

fot. GCK Nędza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj