#KulturaZDostawąDoDomu od Raciborskiego Centrum Kultury

Promocja 32 AP Grazyna Tabor i Marek Rapnicki
Promocja 32. "Almanachu Prowincjonalnego". Grażyna Tabor i Marek Rapnicki

Pomysły na ozdoby i prezenty, promocja 32. numeru „Almanachu Prowincjonalnego”, propozycje muzyczne i filmowe – RCK kontynuuje akcję #KulturaZDostawąDoDomu.

– Wygląda na to, że akcja #KulturaZDostawąDoDomu zostanie z nami na dłużej! To motywuje zespół Raciborskiego Centrum Kultury do ciągłego rozwoju, pogłębiania swoich pasji oraz odkrywania ciekawych zakątków kultury. Nic nie daje takiego kopa jak chęć dostarczenia wam czegoś naprawdę ciekawego, czegoś, co może zainspiruje was do samodzielnych poszukiwań – podkreśla RCK. A co działo się w ostatnim tygodniu?

- reklama -

Agnieszka Patalong pokazała, jak zrobić ciepłą, dzierganą czapkę oraz bransoletkę, która zachwyci niejednego obdarowanego. Patrycja Kretek podzieliła się kolejnym świetnym pomysłem na prostą, ale efektowną ozdobę świąteczną – świecącą choinkę z kartonu.

– 32. numer „Almanachu Prowincjonalnego” z pewnością już znajduje się w waszych domach. To, czego nam wszystkim przy tej okazji brakowało, to oczywiście promocja! Każda premiera naszego półrocznika to wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Nie inaczej jest tym razem! Chociaż online, nie na żywo, ale z autentycznym oddaniem poezji. Marek Rapnicki wraz z Grażyną Tabor odczytali wiersze, które znalazły się w najnowszym „Almanachu”. Wspomniano o fotografiach Pawła Okulowskiego oraz o jubileuszu znanego raciborskiego fotografa. O kim mowa? Oczywiście o Bolesławie Stachowie, który w tym roku obchodzi 60 lat pracy artystycznej oraz 80. urodziny! Życzymy wszystkiego najlepszego! Z tej okazji na stronie www.raciborz-art.pl/fotografia/boles%C5%82aw-stachow pojawiła się rozmowa z panem Bolesławem, który opowiada o swojej największej pasji – zachęca RCK.

Oto fragment rozmowy przeprowadzonej przez Marka Rapnickiego:
M.R.: Od kiedy Pan wiedział, że fotografia to Pańskie przeznaczenie?
B.S: Sądzę, że to było po powrocie z Karkonoszy, w końcu lat 60., kiedy to przywiozłem sporo zdjęć i nie napisałem żadnego wiersza. Empik na eynku zorganizował mi małą wystawę z tej podróży. Wówczas zorientowałem się, że można wypowiadać się nie tylko słowami, ale też obrazami.

– Jak już pewnie zauważyliście, uwielbiamy muzykę. Ale to, co sprawia nam największą frajdę, to dzielenie się naszymi muzycznymi inspiracjami z wami! I tak pojawił się u nas ponownie Kwiat Jabłoni tym razem w towarzystwie Ralpha Kaminskiego oraz kwartetu smyczkowego. Ich piosenka „Wodymidaj” to prawdziwie energetyczne cudo! Ralph wystąpił u nas również solo w utworze „Wszystkiego najlepszego”. Nie gardzimy zagranicą – zawitała do nas prawdziwa królowa lat 90., czyli Alanis Morissette z utworem „Hand in my pocket”. A na deser muzyczne odkrycie, czyli grupa SąStąd. Koniecznie musicie ich posłuchać – zachęca RCK.

Co nowego w biblioteczce i kinie domowym? Do przedświątecznego relaksu RCK poleca biograficzną książkę pt. „O życiu” autorstwa Reinholda Messnera – jednego z najsłynniejszych alpinistów. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów górskich wspinaczek. W filmowe progi zawitał Krzysztof Kieślowski. – Zaczęliśmy od dokumentu o tym wspaniałym reżyserze pt. „Krzysztof Kieślowski. I’m so-so…” i zapowiedzieliśmy małą retrospektywę, którą zainaugurował jeden z jego pierwszych filmów – „Urząd”. W czwartek zapraszamy na kolejny film! – informuje RCK.

– A jeśli wasze biedne głowy zaprząta pytanie: no i co ja mam w tym roku podarować najbliższej osobie na święta? Uwaga! Mamy na to odpowiedź! Akcja wspierania lokalnych twórców powstała właśnie w tym celu. Na naszym Facebooku znajduje się specjalny post, pod którym nasi rodzimi rękodzielnicy polecają wykonane przez siebie przedmioty, które wykonali z wielką starannością i przede wszystkim ogromnym sercem. Takich pomysłów na prezenty nie znajdziecie nigdzie, a dodatkową korzyścią jest promocja i docenienie pracy i talentu naszych twórców. Jeśli coś Ci się spodoba, bezpośrednio skontaktuj się z wystawcą. Może sam jesteś takim twórcą? Koniecznie zostaw swoje propozycje w komentarzu pod wspomnianym postem – zachęca RCK.

Profil RCK na FB: www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury, www.rck.com.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj