Koronawirus. Narodowy program szczepień. Rząd przedstawił szczegóły

szczepienia
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim przybyło 58 zakażonych. Zmarły cztery osoby.

W Polsce jest 13 239 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej pochodzi z z województw: mazowieckiego – 1643, wielkopolskiego – 1380 i śląskiego – 1355. Zmarło kolejnych 531 osób – z powodu COVID-19 110, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 421 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 1 041 846. Zmarło 19 359 osób, wyzdrowiało 666 413.

- reklama -

W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi 18 967, a respiratorów – 1180. W ciągu doby wykonano ponad 40,7 tys. testów.

W powiecie raciborskim przybyło 58 zakażonych. Zmarły cztery osoby.

Dziś podczas konferencji prasowej rząd przedstawił szczegóły narodowego programu szczepień.

Punkty szczepień powstaną w każdej gminie. Każdy z nich będzie musiał zagwarantować potencjał wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół. Jeden z nich musi być mobilny, z możliwością szczepienia w miejscu zamieszkania pacjenta.

– Od dziś mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień. 15 grudnia na naszej stronie pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, gdzie będzie się można zaszczepić. Chcemy stworzyć taki punkt w każdej gminie, a więc ok. 8 tys. takich punktów – powiedział minister Michał Dworczyk. Do udziału w programie mogą zgłaszać się przychodnie (POZ, AOS), lekarze prowadzący samodzielną praktykę, szpitale oraz szpitale rezerwowe. – Taki podmiot, po pierwsze, musi zadeklarować dostępność dla pacjentów przynajmniej pięć dni w tygodniu. Po drugie, podmiot musi zadeklarować również dyspozycyjność przynajmniej jednego zespołu wyjazdowego. Po trzecie, podmiot musi zagwarantować potencjał wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny. Po czwarte, trzeba zagwarantować w sposób uporządkowany i bezpieczny przeprowadzenie takiego procesu – wymieniał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że najważniejsze będzie bezpieczeństwo. – Będziemy bardzo dbać o bezpieczeństwo pacjenta, o to, by spełnione zostały wszystkie warunki epidemiczne i sanitarne – oświadczył. Poinformował także, że szczepienia rozpoczną się od osób starszych, szczepienie osób młodych będą w drugiej kolejności.

– Szczepionka będzie dostępna najprawdopodobniej w styczniu. W większości przypadków konieczne będą dwie dawki, więc efekt będzie widoczny po sześciu tygodniach – tłumaczył prof. Andrzej Horban, główny doradca prezesa Rady Ministrów ds. COVID-19. – Szczepionka nie modyfikuje żadnej genetyki, ona jest bezpieczna. Ona będzie działać, kiedy zaszczepiona będzie większa grupa społeczna. My nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tego wirusa. Jesteśmy w stanie go ograniczyć – dodał.

Dla samego pacjenta szczepienie będzie bezpłatne. Jakie są stawki dla świadczeniodawców? – Szczepienie, które będzie wykonane np. w szpitalu czy przychodni, bez konieczności transportu szczepionki do pacjenta, będzie kosztowało 61,24 zł. Szczepienie w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta będzie kosztować 68,15 zł. Szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta będzie kosztować 95,70 zł – powiedział Adam Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj