Zakończono projekt „Kreatywny bibliotekarz” w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Zakończono projekt „Kreatywny bibliotekarz” w raciborskiej bibliotece

Nieprzerwanie od 2017 r. raciborskiej bibliotece udaje się pozyskać dotacje na realizację szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników. Bibliotekarze m.in. rozwijają swoje zdolności w zakresie nowych technologii oraz przygotowują się do pracy z nowymi typami użytkowników. W tym roku postawiono na kreatywność.

Nowe technologie, praca z obcokrajowcami, nietypowe zadania i wyzwania… Praca bibliotekarzy jest bardzo rozwojowa i wymaga ciągłego doszkalania, dlatego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu od kwietnia 2020 roku realizuje projekt „Kreatywny bibliotekarz” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

- reklama -

Z ośmiu zaplanowanych szkoleń tylko trzy, ze względu na pandemię, mogły się odbyć tradycyjnie – w czerwcu pracownicy dowiedzieli się, jak przyciągnąć rodziców z dziećmi do biblioteki oraz odkryli kulturalny skarb, jakim jest idea wolontariatu, a we wrześniu wzięli udział w szkoleniu na temat prewencji mobbingu w miejscu pracy. W ramach szkoleń w formule online bibliotekarze uczyli się m.in. jak aplikować do programów MKiDN, jak powinno wyglądać modelowe spotkanie autorskie i klubu książki oraz jak przyciągnąć młodzież do biblioteki z pomocą literatury grozy. Poznawano także sposoby na innowacyjną obsługę dojrzałych czytelników oraz, na koniec projektu, omówiono potrzeby Ukraińców w bibliotece. Wszystkie szkolenia poprowadzili specjaliści z Good Books – innowacje w kulturze i edukacji.

– Jesteśmy przekonani, że nowe kompetencje nabyte w trakcie szkoleń i warsztatów pozwolą bibliotekarzom na jeszcze lepszą obsługę naszych użytkowników a dodatkowo przełożą się na większe zainteresowanie książką i biblioteką – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here