Pomoc osobom bezdomnym w okresie zimowym w Raciborzu

ogrzewalnia raciborz
Ogrzewalnia w Raciborzu. Fot. UM Racibórz

Poranne i wieczorne przymrozki to już norma. Niskie temperatury w połączeniu z brakiem dachu nad głową stanowią śmiertelne zagrożenie.

Pomoc osobom bezdomnym na terenie gminy Racibórz koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej. Przygotowania do zimy ruszają zawsze z wyprzedzeniem. Rodziny i osoby znajdujące się w trudnej życiowo sytuacji, objęte wsparciem OPS-u w te szczególnie trudne dla nich miesiące, mogą liczyć m.in. na opał czy zasiłki celowe na zakup ciepłej odzieży i obuwia. OPS pomaga także w finansowaniu awarii piecyków, trudno bowiem sobie wyobrazić przetrwanie zimy w nieogrzewanym mieszkaniu. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także całodobową infolinię, pod którą przyjmowane są zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych oraz realizuje wspólne działania ze strażnikami miejskimi i dzielnicowymi polegające na monitoringu miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące schronienia.

- reklama -

W Raciborzu poszukiwaniem miejsc, w których przebywają bezdomni, zajmują się straż miejska i policja. Funkcjonariusze w mroźne dni kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice i altanki działkowe, gdzie najczęściej koczują osoby bezdomne. Wszystkie napotkane przez mundurowych osoby pozbawione dachu nad głową są informowane i zachęcane do korzystania z pomocy.

Na terenie Raciborza działają następujące instytucje, w których osoby bezdomne mogą uzyskać bezpośrednią pomoc i schronienie:
– Schronisko Dla Bezdomnych „Arka N” prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza, ul. Wiejska 18 A w Raciborzu, tel. 32 415 51 69,
– ogrzewalnia prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza działa w godz. od 18:00 do 8:00 7 dni w tygodniu; zlokalizowana jest przy ul. Wiejskiej 18a w Ocicach obok Schroniska dla Osób Bezdomnych.

Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1, nr. tel. 32 415 26 50, 32 419 06 42, 32 419 06 43, 32 415 18 88.

Poza godzinami pracy Ośrodka Pomocy Społecznej działa koordynator ds. pomocy osobom bezdomnym w Raciborzu: tel. 506 477 557.

Bezpłatna infolinia o możliwościach pomocy osobom bezdomnym dla całego województwa śląskiego, nr całodobowy: tel. 987.

W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić po pomoc na numery alarmowe: 997 – policja, 986 – straż miejska, 999 – pogotowie ratunkowe, 112 – służby ratownicze.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj