Koronawirus. Nie będzie godziny policyjnej w sylwestra

sylwester koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest sześć nowych zakażeń.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 3 211 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pochodzą one głównie z województw: mazowieckiego – 409, pomorskiego – 404 i wielkopolskiego – 309, śląskie z 224 infekcjami jest szóste. Niski bilans jest efektem małej liczby testów – minionej doby przeprowadzono ich ponad 16,5 tys. Zmarło 29 chorych. Aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce to 1 261 010 wykrytych zakażeń i 27 147 ofiar śmiertelnych, liczba ozdrowieńców przekroczyła milion.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest sześć nowych zakażeń.

Polski rząd w rozporządzeniu zakazał wychodzenia z domów między godz. 19:00 31 grudnia a godz. 6:00 1 stycznia. Prawnicy wskazywali, że rząd nie może jednak tego zakazać bez ustawy.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej. – Aby mogła być zastosowana, musielibyśmy – za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną – powiedział.

– W sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć w gronie nie dużym, tylko, żeby spędzić go w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły móc z nich korzystać. Dla ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu – podkreślił premier. – Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być – mówił Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie w Polsat News podkreślił, że w sylwestrową noc nie ma i nie było wprowadzonej godziny policyjnej. – Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami, w tym wypadku zawodowymi czy innymi ważnymi celami. To nie jest godzina policyjna. Te przepisy, które aktualnie są w rozporządzeniu, one pozostaną – powiedział. Dopytywany, czy policja będzie mogła nakładać mandaty za przemieszczanie się w noc sylwestrową, odpowiedział, że od wielu tygodni obowiązują przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. Jego zdaniem, jeśli ktoś przemieszcza się między godz. 19:00 a 6:00 w sylwestra, to raczej w większych grupach. – I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje – wskazał.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj