Śląscy terytorialsi pobierają wymazy od nauczycieli w województwie śląskim

wot wymazy
Fot. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierze WOT odciążają personel medyczny, który może skupić się na bezpośredniej opiece nad pacjentami.

Śląscy terytorialsi pobrali blisko 5 tys. wymazów od nauczycieli klas I–III. Terytorialsi działają na terenach województw opolskiego i śląskiego w ramach ogólnopolskiej akcji testowania pedagogów na obecność wirusa Sars-CoV-2.

- reklama -

Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa jest jednym z zadań jakie realizują żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach operacji „Trwała Odporność”. Celem operacji jest ograniczanie skutków transmisji koronwirusa i wsparcie walki z pandemią. Żołnierze odciążają w ten sposób między innymi personel medyczny, który może skupić się na bezpośredniej opiece nad pacjentami.

Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający odpowiednie kwalifikacje i ukończone specjalistyczne szkolenie. Poza testami pracowników oświaty żołnierze WOT codziennie pobierają wymazy od pozostałych osób, pracując w punktach przyszpitalnych oraz w zespołach mobilnych, które docierają m.in. do osób przebywających na kwarantannie oraz domów pomocy społecznej. 13. ŚBOT wspiera także obydwa regiony logistycznie. Na wniosek wojewody żołnierze pomagają w transporcie sprzętu medycznego do szpitali oraz żywności do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz osób potrzebujących wsparcia.

Terytorialsi pomagają także mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego. Pod ich opieką jest ponad 40 kombatantów, z którymi są w stałym kontakcie. Wszystkim kombatantom, którzy będą chcieli się zaszczepić pomogą także w rejestracji na szczepienie. 13 ŚBOT zapewni im także transport do punktu szczepień a jeśli będzie taka potrzeba z przyczyn zdrowotnych, zorganizuje szczepienie w jego domu poprzez mobilny punkt szczepień. Są także gotowi, by w każdej chwili wesprzeć osoby przebywające na przymusowej kwarantannie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here