Jak epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmieni się w ciągu dekady?

koronawirus
Londyn. Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim jest 13 nowych zakażeń.

W Polsce jest 7 412 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1040, pomorskiego – 741 i wielkopolskiego – 696, w śląskim jest 608 nowych infekcji. Zmarło 369 chorych na COVID-19, 69 z nich nie miało tzw. chorób współistniejących. W ciągu doby wykonano ponad 69,3 tys. testów. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 429 612 zakażonych, nie żyje 33 213 spośród nich, wyzdrowiało 1 173 087. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało do tej pory w sumie 436 963 osób.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest 13 nowych zakażeń.

Naukowcy z Emory University w USA na łamach magazynu „Science” przedstawili prognozę rozwoju pandemii koronawirusa. Wykorzystali do tego celu epidemiologiczne i immunologiczne dane na temat czterech endemicznych koronawirusów wywołujących infekcje u ludzi w różnych częściach globu.

Ich zdaniem infekcje z czasem prawdopodobnie będą miały naturę endemiczną. Endemia to stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę, np. zakaźną, na danym obszarze w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na tym samym poziomie. Endemiczna postać SARS-CoV-2 będzie chorobą wczesnego dzieciństwa – pierwsza infekcja będzie następowała w wieku 3-5 lat, a choroba będzie przebiegała łagodnie. Starsze osoby nadal będą mogły się zakazić, ale jeśli przejdą infekcję w dzieciństwie, będą chronione przed ciężką postacią COVID-19.

Jak szybko pandemia przyjmie taką postać, zależy m.in. od tego, jak będą działały szczepienia. Jeśli na krótki czas będą chroniły przed infekcją, ale zmniejszą nasilenie choroby – czego można się spodziewać na podstawie danych o innych koronawirusach – COVID-19 stanie się endemiczną chorobą szybciej.

Autorzy zaznaczają, że jeśli przebieg choroby u dzieci będzie łagodny, powszechne szczepienia nie będą potrzebne. Jeśli jednak dzieci będą chorowały poważnie, jak to ma miejsce np. w przypadku MERS, powinno być prowadzone szczepienie tej grupy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here