NIE dla kopalni „Paruszowiec”. Poseł Maciej Kopiec interweniuje

Kopalnia
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay

Kolejne instytucje dają zielone światło na otwarcie kopalni, a wszystkie starania mieszkańców oraz władz miasta o niedopuszczenie do tej inwestycji są blokowane na różnych szczeblach.

W Rybniku, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych, planowana jest budowa nowej kopalni węgla kamiennego. Swój sprzeciw wobec powstania kopalni „Paruszowiec” wyraża 75% mieszkańców dzielnicy, od kilku lat aktywnie działa w tej sprawie ruch NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec”, jednak kolejne instytucje dają zielone światło na otwarcie kopalni, a wszystkie starania mieszkańców oraz władz miasta o niedopuszczenie do tej inwestycji są blokowane na różnych szczeblach.

- reklama -

Po podjęciu przez radę miasta decyzji o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w miejscu, gdzie spółka BAPRO chce otworzyć kopalnię „Paruszowiec”, uchwała została uchylona przez wojewodę śląskiego. – Wątpliwości budzą też okoliczności, w jakich ta inwestycja powstaje. Nagle zmieniono opinię nt. oddziaływania samej inwestycji na środowisko, tak aby ominęła ona lokalnych przedsiębiorców zlokalizowanych w obrębie inwestycji. Przedstawiona we wniosku firma odbierająca odpady nie posiada aktualnej koncesji na wykonywanie takich usług, pominięte zostały informacje odnośnie zasolenia pokładów, a tym samym destrukcyjnym wpływie na środowisko oraz obszary leśne, które znajdują się w granicach wpływu inwestycji. Czas na sprawiedliwość klimatyczną, czyste powietrze i zadbanie o to, żeby przyszłe pokolenia miały szanse na normalne życie! – podkreśla poseł Maciej Kopiec, który złożył interpelację do ministra klimatu i środowiska.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj