Jaki projekt nadaje się na płytką działkę? Poznaj sprawdzone projekty domów idealne na wąską działkę

Dom

Czym charakteryzuje się płytka działka i jakiej wielkości budynek można na niej postawić? Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Definicja płytkiej działki

W przypadku działki tego typu niedogodności w trakcie budowy wiążą się przede wszystkim z faktem, że mamy do czynienia z powierzchnią o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Warto pamiętać, że nie możemy wykorzystać całej dostępnej przestrzeni do postawienia domu. Czym jest płytka działka i jaki projekt domu się na nią zmieści? Minimalne odległości od granic w przypadku budynków mieszkalnych są jasno określone w polskim prawie. Gdy mówimy o ścianie z drzwiami i oknami, dystans od krawędzi działki musi wynosić co najmniej 4 metry, a bez tych elementów – 3 metry.

- reklama -

W przypadku szczególnych projektów wyjątkowo można zdecydować się na postawienie domu w odległości półtora metra od granicy. Płytka działka ma maksymalnie dwadzieścia metrów szerokości, a jej dłuższy bok graniczy z drogą wyjazdową. Możemy spotkać się także z terminem „wąska działka”.

Jaki dom będzie odpowiedni na płytką działkę?

Przed osobami, które chcą postawić dom na płytkiej działce, stoi nie lada wyzwanie. W takim wypadku bez wątpienia należy pamiętać o ustaleniu dokładnych wymiarów budynku – w przypadku złamania prawa w tym zakresie możemy spodziewać się naprawdę sporych kar finansowych. Całość musi prezentować się estetycznie i spełniać wszelkie standardy, a powierzchnia użytkowa musi zostać dostosowana do stylu życia oraz oczekiwań mieszkańców. Niekiedy bardzo trudno pogodzić ze sobą wszystkie te kwestie, jednak gdy postawimy na odpowiedni projekt, efekt może być naprawdę imponujący.

Wąska działka – dom piętrowy czy parterowy?

Projekty domów na płytką działkę wcale nie muszą wiązać się z niezgrabnym lub zbyt skromnym wyglądem całości. Wręcz przeciwnie – ograniczenia związane z przestrzenią sprawia, że w umysłach projektantów pojawia się coraz więcej funkcjonalnych, niekiedy wręcz genialnych pomysłów na aranżację wnętrz.

Warto przy tym zastanowić się, czy wolimy dom parterowy, czy piętrowy. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak w przypadku niewielkiej działki korzystniejsza może okazać się ta druga opcja, zwłaszcza kiedy żyjemy ze sporą rodziną. Zbudowanie dodatkowego piętra wiąże się ze znacznym zwiększeniem powierzchni użytkowej, a co za tym idzie – perspektywą posiadania kilku pomieszczeń więcej względem projektu parterowego. Wiąże się to jednak także z nieco większymi kosztami budowy.

Skorzystaj z pomocy specjalistów w przygotowaniu projektu domu

Przygotowanie projektu domu znajdującego się na stosunkowo niewygodnym gruncie, jakim jest wąska działka, to trudne zadanie. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy w pełni rzetelnie doradzą oraz zrealizują wymarzony przez nas projekt. W ten sposób nasz wymarzony dom będzie nie tylko dopasowany do niewielkiej powierzchni, ale także w pełni funkcjonalny i wygodny, a przy tym będzie prezentować się doskonale.

Jeśli chodzi o projekty domów na wąską działkę – domoweklimaty.pl to odpowiednia strona, by znaleźć najlepszy plan, a następnie zlecić jego budowę nawet na bardzo wąskiej działce. Korzystając z profesjonalnego wsparcia, możemy mieć pewność, że całość zostanie zrealizowana z należytą sumiennością i w odpowiednim terminie. Dom z kolei będzie nie tylko wygodny, ale także przyjazny środowisku.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj