Panele fotowoltaiczne na dachach miejskich jednostek w Wodzisławiu Śląskim

oze wodzislaw
Fot. MOSiR Centrum

Instalacje pojawiły się na dachach WCK, siedziby MOSiR Centrum i Krytej Pływalni Manta.

W ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej miasta Wodzisławia Śląskiego” w 2020 r. na dachach Wodzisławskiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Centrum oraz Krytej Pływalni Manta zainstalowano panele fotowoltaiczne.

- reklama -

WCK wyposażone zostało w dwie instalacje on-grid o mocy do 40 kW. Na dwóch dachach o łącznej powierzchni prawie 1 tys. m² zamontowano 136 paneli fotowoltaicznych. Nadwyżka wyprodukowanej dzięki nim energii przekazywana jest do sieci energetycznej, by móc ją wykorzystać w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu. Odbiór techniczny prac miał miejsce z początkiem sierpnia i od tego czasu prowadzony jest również monitoring wydajności tej ekologicznej instalacji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 216 tys. zł, z czego 85% dofinansowała Unia Europejska. Wykonawcą robót była firma Eltech Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej.

Panele fotowoltaiczne zostały również zainstalowane w siedzibie MOSiR Centrum przy ul. Bogumińskiej 8 oraz na Krytej Pływalni Manta na os. 1 Maja. Instalacje pojawiły się na dachach budynków w celu produkcji energii elektrycznej na potrzeby każdej z jednostek, a ich moc w każdym z przypadków nie będzie przekraczała 50 kW. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza, w tym ograniczenie emisji CO2 oraz pyłu PM10 poprzez zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W celu zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej także spółka Domaro zamontowała panele fotowoltaiczne na dachu siedziby spółki. Pracownicy konsorcjum Aslandi i D.D.Project Dawid Jarząbek zamontowali 53 panele fotowoltaiczne o mocy 440 W.
Kolejne instalacje fotowoltaiczne już w 2021 roku

W grudniu 2020 r. miasto pozyskało ponad pół miliona złotych na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach ZSP1, SP28, PP16, PP15 i Urzędu Miasta. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na ten rok. Łączna wartość robót szacowana jest na 610 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie ok 518 tys. zł.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here