111. rocznica urodzin Sługi Bożej s. M. Dulcissimy

Służebnica Boża s. Maria Dulcissima

Do domu zakonnego w Brzeziu nad Odrą siostra Dulcisisma Hoffmann przybyła 18 stycznia 1933 r. Po śmierci została otoczona wzmożonym kultem.

7 lutego przypada 111 lat od urodzin Służebnicy Bożej s. Dulcissimy Hoffmann. Tego dnia o godz. 10:30 w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu odbędzie się msza św. dziękczynna. W czasie Eucharystii homilię wygłosi ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC.

- reklama -

Ze względu na pandemię planowana jest transmisja na kanale Telewizji Internetowej TV Misericordia: https://www.youtube.com/channel/UCJdDpDfW-Lvfq0qs44LYDUA.

Helena Hoffmann urodziła się 7 lutego 1910 r. w robotniczej dzielnicy Zgoda na Górnym Śląsku. Była pierwszym dzieckiem Józefa i Albiny. Młodszym bratem Heleny był Reinhold, późniejszy długoletni kościelny przy miejscowym kościele św. Józefa na Zgodzie. Helena była dzieckiem bardzo pobożnym, a jej ulubionym zajęciem było sypanie kwiatów podczas procesji Bożego Ciała. O tym przypominała sobie jeszcze w czasie swojej ostatniej choroby: “Wczoraj obchodziliśmy Boże Ciało. Jak bardzo przypomina mi to czasy mojej młodości, kiedy sypałyśmy kwiaty Zbawicielowi. O, gdyby ubranie naszej duszy było teraz tak piękne, jak wtedy. O, tak, musi być jeszcze piękniejsza teraz, by umrzeć, by Mu dziś kwiaty w sposób duchowy rzucać“.

Helena-Hoffmann-Dulcissima
Fot. dulcissima.pl

W kwietniu 1916 r. Helena rozpoczęła naukę w katolickiej szkole powszechnej w Zgodzie, gdzie wyróżniała się przykładnym zachowaniem, wytrwałą pilnością i zdolnościami. W szkole i w domu najwięcej czasu spędzała na pogłębianiu historii biblijnej i katechizmu. Pod koniec 1919 r. przystąpiła do pierwszej spowiedzi i komunii świętej. Krótko po tym, pracując z rodzicami na polu, znalazła medalion z obrazkiem młodej zakonnicy z różami na piersiach. Była to podobizna św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która stała się dla niej przykładem w realizowaniu własnego życiowego powołania.

1 grudnia 1923 r. Helena Hoffmann ukończyła szkołę powszechną w Zgodzie. Pozostała jeszcze w domu rodzinnym, ale wiele czasu spędzała z siostrami Maryi Niepokalanej w znajdującym się na Zgodzie ich klasztorze. Coraz bardziej dojrzewało w niej powołanie zakonne. W niedzielę Trójcy Świętej 1925 r. dokonała formalnego oddania się Trzem Osobom Boskim i połączyła z tym faktem gorącą prośbę o powołanie zakonne. We wrześniu 1927 r. złożyła prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Została kandydatką do zakonu. Pracowała w przedszkolu w Zgodzie, potem w szpitalu w Szopienicach. W 1928 r. rozpoczęła postulat we Wrocławiu. Wkrótce okazało się, iż cierpi na niezdiagnozowaną wcześniej chorobę, która rozwija się w szybkim tempie, najprawdopodobniej guza mózgu.

s. Dulcissima 18.04.1935 r. sluby wieczyste w kaplicy w Brzeziu
Fot. wikipedia.pl

Mimo kłopotów ze zdrowiem Helena otrzymała zgodę na obłóczyny, a 23 października 1929 r. rozpoczęła nowicjat, przyjmując habit zakonny i nowe imię – siostra Maria Dulcissima. 15 sierpnia 1932 r. stwierdzono u niej całkowity zanik pamięci i mowy. Od 18 stycznia 1933 r. przebywała w klasztorze w Brzeziu nad Odrą. Tam w 1934 r. dostąpiła daru jasnowidzenia. S. Dulcissima niejednokrotnie przepowiedziała mające nastąpić zdarzenia. 18 kwietnia 1935 r. w klasztorze złożyła śluby wieczyste, będąc na łożu boleści. W Wielkim Poście w 1935 r. ujawnił się kolejny szczególny dar – wewnętrzne, a przez to niewidzialne na zewnątrz stygmaty, początkowo na rękach i nogach, potem także na sercu. Zmarła 18 maja 1936 r.

Podziwianą siłę jej modlitwy, poświęcenie w cierpieniach, głębię ofiarnej miłości i bezgraniczne samozaparcie. Uważano ją za świętą i polecano się jej modlitwom, również przełożeni zwracali się do niej w trudnych sprawach. Po śmierci mówiono: „zmarła święta”. Została otoczona wzmożonym kultem, jednak okoliczności czasu wojny i powojenny czas represji komunistycznych nie sprzyjały rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego. Rozpoczął się on 18 lutego 1999 r. W 2000 r. miała miejsce ekshumacja szczątków z grobu na starym cmentarzu i przeniesienie ich do sarkofagu przy kościele św. Apostołów Mateusza i Macieja. Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego miało miejsce w Brzeziu 18 maja 2019 r. Czytaj więcej: Proces beatyfikacyjny SM Dulcissimy przekazany do Watykanu. Abp Wiktor Skworc w Brzeziu przewodzi komisji.

Więcej można przeczytać na stronie dulcissima.pl.

Zobacz również: www.brzeski-parafianin.pl

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj