500 zł mandatu za złamanie kwarantanny domowej

straz graniczna
Śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu. Zdjęcie archiwalne

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych.

29 stycznia do odprawy granicznej samolotu lecącego do Londynu stawiło się troje obywateli Polski. W trakcie odprawy funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili, że na wszystkie osoby sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Zgodnie z art. 116 § 1a kodeksu wykroczeń każdy z Polaków został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

- reklama -

Dwa dni później kolejne dwie osoby, które nie zastosowały się do nałożonego przez sanepid obowiązku odbycia kwarantanny, zamierzały udać się do Londynu. Oboje zostali ukarani mandatami w wysokości 500 zł, jednakże jedna z osób odmówiła przyjęcia mandatu, w związku z czym sporządzono wniosek o jego ukaranie do sądu.

Niezależnie od nałożonych grzywien w drodze mandatu karnego funkcjonariusze poinformowali o zaistniałych przypadkach naruszenia zasad kwarantanny Państwową Inspekcję Sanitarną oraz odpowiednie ze względu na miejsce zamieszkania Komendy Miejskie Policji. Ponadto decyzją kapitana statku powietrznego żadna z tych osób nie została wpuszczona na pokład samolotu.

Straż Graniczna przypomina, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here