Emerytura na konto coraz popularniejsza

senior komputer
Fot. pexels.com

Najwięcej ubankowionych seniorów jest w rybnickim oddziale ZUS, bo aż 81%. Pozostali, jak dawniej, co miesiąc oczekują na emeryturę przynoszoną przez listonosza.

Emeryci i renciści polubili rachunki bankowe. W województwie śląskim ponad 76% świadczeniobiorców wybiera konto w banku jako sposób przekazywania swojej emerytury lub renty. Najwięcej ubankowionych seniorów jest w rybnickim oddziale ZUS, bo aż 81%. Pozostali, jak dawniej, co miesiąc oczekują na emeryturę przynoszoną przez listonosza.

- reklama -

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Z pośród 8,5 mln wypłat świadczeń długoterminowych aż 73,6% jest przekazywane na rachunek bankowy. W województwie śląskim wskaźnik ubankowienia jest jeszcze wyższy i przekracza 76%. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97%) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93%).

Bezpieczeństwo i oszczędność dla seniora

Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. – Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzeczni prasowy ZUS w województwie śląskim.

Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.

Kampania informacyjna ZUS

Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanie edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku. – Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich – tłumaczy rzeczniczka.

Emerytura na konto – złóż dyspozycję w ZUS

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań – można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here