Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Hasło

Hasło do poczty elektronicznej, konta w social mediach, do telefonu, komputera, bankowości elektronicznej… Jakie powinno być? Bezpieczne, silne i  do każdego konta inne! Oto wskazówki Ministerstwa Cyfryzacji, jak tego dokonać.

Na początek szybki quiz. Ręka w górę, kogo hasła to imię i rok urodzenia? Teraz niech rękę podniosą ci, którzy nie pamiętają, kiedy ostatnio zmieniali hasło np. do poczty elektronicznej. I na koniec – kto z Was ma to samo hasło do wielu kont? Jeśli należysz choćby do jednej z tych grup, wiedz, że nie jest dobrze.

- reklama -

Łatwy cel

Dlaczego nie jest dobrze? Dlatego, że istnieje duża szansa, że wcześniej czy później zostaniesz ofiarą cyberataku. Cyberprzestępcy nie biorą sobie na cel tylko dużych i bogatych firm, znanych osób czy instytucji publicznych. Każdego dnia włamują się na konta wielu „szarych” ludzi. Po co? By wykraść dane, ukraść pieniądze z konta, szantażować. To nie film, takie są realia. Warto, by zdawać sobie z tego sprawę i zrobić wszystko, by takich sytuacji uniknąć.

– Istnieje wiele sposobów, w jaki cyberprzestępcy mogą próbować zaatakować konta użytkowników. Część z nich opiera się właśnie na atakach celowanych w hasła – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Najczęściej popełniane przez użytkowników błędy, które ułatwiają pracę cyberprzestępcom, to zbyt łatwe hasło i wykorzystywanie jednego hasła do wielu witryn – dodaje.

Hasła są jak klucze do sejfu lub domu. Jeśli ktoś je zdobędzie może przejąć nasze konto w mediach społecznościowych, ukraść naszą tożsamość, ogołocić konto bankowe i uzyskać dostęp do naszych prywatnych danych.

Jeśli wyjeżdżając na urlop nie zostawiacie w domu otwartych drzwi i okien – z hasłami też powinniście sobie poradzić. Żeby Wam to ułatwić – przygotowaliśmy kilka wskazówek. Jeśli zrealizujecie choć część z nich – zadbacie o swoje bezpieczeństwo. Zaczynamy!

Im trudniej, tym lepiej

Na początek to, czego NIE robić:

 • Nie stosuj najpopularniejszych haseł, jak: „hasło”, „123456″, „qwerty”, „piłka nożna” itp.
 • Hasło nie powinno być takie samo jak nazwa użytkownika lub część tej nazwy.
 • Hasło nie powinno być imieniem nikogo z naszego najbliższego otocznia (członka rodziny, znajomego, ani zwierzaka).
 • Nie powinno zawierać danych osobowych Twoich lub Twojej rodziny. Mowa tu o informacjach, które łatwo zdobyć, takie jak data urodzenia, numer telefonu, numer rejestracyjny samochodu, nazwa ulicy, numer mieszkania/domu itd.
 • Nie używaj sekwencji kolejnych liter, liczb lub innych znaków. Na przykład: „abcde”, „12345″, „QWERTY”.
 • Nie używaj pojedynczego wyrazu dowolnego języka pisanego normalnie lub wspak, ani tego wyrazu poprzedzonego lub/i zakończonego znakiem specjalnym lub cyfrą.
 • Nie używaj więcej niż trzech kolejnych znaków na klawiaturze, takich jak „abc” lub „123″.
 • Nie używaj więcej niż dwóch kolejno powtarzających się ciągów znaków np. ”bbbb2bbb”.
 • Nie używaj oczywistych wyrażeń, takich jak np. „wpuscmnie”.
 • Gdy zmieniasz hasło do istniejącego konta, nie powinno ono być takie samo jak poprzednie hasło. Nie zmieniaj też go nieznacznie. Na przykład: z hasło1, na hasło2 itp.
 • Tworzenie bardzo silnego hasła i zapisywanie go na papierze jest równie złą decyzją, co tworzenie łatwego do zapamiętania hasła bez zapisywania go. Nigdy nie zapisuj hasła na papierze.
 • Używaj unikatowych haseł dla każdego z kont.

Już wiecie, czego nie robić. Czas na wskazówki, jak działać:

 • Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Jeszcze lepsze jest dłuższe hasło, składające się z 12 lub 14 znaków. Pamiętaj, że niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje mają swoje wymagania co do minimalnej długości hasła.
 • Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: małe litery, duże litery, liczby, znaki specjalne.
 • Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa.
  Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako [email protected]$ciAl4T, a „Mam psa” jako [email protected]%[email protected]

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają też, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Wystarczy, że je połączysz, np. „kawatramwajryba” lub „ścianacienkikoszula”.

Warto wybrać słowa, które zapadają w pamięć, ale unikaj zwrotów łatwych do odgadnięcia (np. „jedendwatrzy”).

Pilnuj się!

I jeszcze kilka dobrych rad jak dbać o bezpieczeństwo swojego hasła:

 • Nie wpisuj hasła, gdy ktoś patrzy Ci przez ramię.
 • Nigdy nie wysyłaj hasła w wiadomości e-mail. Hakerzy często wysyłają maile, podszywając się pod np. pracowników pomocy technicznej i prosząc o dane logowania i hasło. Wiarygodne witryny i organizacje nigdy nie poproszą o nazwę użytkownika i hasło w wiadomości e-mail lub przez telefon.
 • Zmieniaj hasło natychmiast, gdy zostanie naruszone – jeśli masz choć cień podejrzenia, że ktoś mógł ukraść Twoje hasło, zmień je natychmiast.
 • Nie wpisuj hasła na komputerze, który nie należy do Ciebie.

– Używanie silnych haseł jest niezbędne, aby chronić swoją tożsamość, dane i informacje – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Nie zawsze jest jednak wystarczające do ochrony kont. Do tego konieczne jest również stosowanie dwuetapowej weryfikacji – dodaje.

/Ministerstwo Cyfryzacji oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here