W szkołach do końca lutego tylko klasy I-III. Rozpoczęły się szczepienia nauczycieli

koronawirus szkola
Fot. freepik.com

– Rozważamy pięć wariantów powrotu do szkół. To zależy m.in. od tego, jakie będą wyniki testów nauczycieli i ilu z nich się zaszczepi – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 6 379 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków pochodzi z województw: mazowieckiego – 1010, pomorskiego – 581 i wielkopolskiego – 535, w śląskim jest 523 nowych infekcji. Zmarło 247 chorych na COVID-19, 46 z nich nie miało tzw. chorób współistniejących. Wykonano ponad 48,8 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce zakaziło się 1 577 036 osób, zmarło 40 424, wyzdrowiało 1 330 127. Wykonano także 1 993 739 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest siedem nowych zakażeń.

Do końca lutego szkoły i placówki będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Co potem? – Rozważamy pięć wariantów powrotu do szkół. To zależy m.in. od tego, jakie będą wyniki testów nauczycieli i ilu z nich się zaszczepi – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, „klasy ósme i maturalne bardzo często korzystają i będą nadal korzystały w kolejnych tygodniach z konsultacji indywidualnych i w niewielkich grupach”. – Organizowane są dla nich sprawdziany i egzaminy próbne – powiedział minister.

– Na najbliższe dwa tygodnie pozostaje obecny stan, a analiza czynników, które są przed nami, czyli liczby zakażonych spośród tych, którzy są testowani dzisiaj, liczby zakażonych ewentualnie, którzy będą testowani w przyszłym tygodniu, nauczycieli przedszkolnych, analiza frekwencji w szkole, analiza tego, ile szkół pracuje w trybie stacjonarnym, a ile w zdalnym – to wszystko pozwoli w perspektywie tych dwóch tygodni na podejmowanie kolejnych decyzji dotyczących przyszłości nauki stacjonarnej w szkole – stwierdził Przemysław Czarnek.

Dziś, 12 lutego, rozpoczęły się szczepienia nauczycieli. W pierwszej turze zapisów zarejestrowało się ok. 65% uprawnionych nauczycieli, czyli 268 tys. osób. Od poniedziałku na szczepienia będą mogli zarejestrować się pozostali nauczyciele, w tym także nauczyciele akademiccy oraz opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych – chodzi o wszystkich nauczycieli do 60. roku życia, w tym tych, którzy nie zapisali się w pierwszej turze.

Trwa także badanie przesiewowe nauczycieli z klas I-III. Pod kątem SARS-CoV-2 przebadano 19 tys. osób, a obecność koronawirusa stwierdzono u 2% badanych. W przyszłym tygodniu testowani mają być nauczyciele przedszkolni.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here