Ponad 92 mln zł dofinansowania na termomodernizacje w woj. śląskim

wfosigw
Drugie co do wielkości dofinansowania i najwyższe dofinansowanie wśród gmin otrzyma Rybnik – niemal 17 mln zł

Pula środków w piątej edycji unijnego konkursu wynosiła 50 mln zł, ale ze względu na duże zainteresowanie udało się ją zwiększyć prawie dwukrotnie. W marcu rozpocznie się nabór wniosków do następnej edycji konkursu.

Ponad 92 mln zł dofinansowania, niemal dwukrotnie więcej niż pierwotnie zaplanowano, przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach gminom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na kompleksową termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Łącznie dofinansowanych zostało 39 projektów. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, poddziałanie 1.7.1. W marcu ruszy nabór wniosków w kolejnym, szóstym już konkursie.

- reklama -

– Pula środków w piątej edycji unijnego konkursu wynosiła 50 mln zł. Ale ze względu na olbrzymie zainteresowanie, szczególnie ze strony samorządów, udało nam się ją zwiększyć prawie dwukrotnie. W marcu zaczniemy przyjmować wnioski w następnej edycji konkursu i jeśli będzie nadal tak duże, to również nie wykluczamy zwiększenia dofinansowania – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Największą kwotę dofinansowania, bo aż blisko 20 mln zł, otrzyma Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa. Kompleksową termomodernizację przejdą należące do niej 52 wielorodzinne budynki mieszkalne. Dzięki temu zmniejszone zostanie zużycie energii i spadnie emisja gazów cieplarnianych. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 32,5 mln zł. Według planów prace termomodernizacyjne powinny się zakończyć we wrześniu 2022 r.

Drugie co do wielkości dofinansowania i najwyższe dofinansowanie wśród gmin otrzyma Rybnik – niemal 17 mln zł. Środki będą przeznaczone na termomodernizację wraz z wymianą źródeł ciepła 27 budynków w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce. – Choć w statystykach zanieczyszczenia powietrza Rybnik bardzo często plasuje się w czołówce, trzeba podkreślić, że jest to też miasto, które robi wiele, by z tych niechlubnych rankingów zniknąć – stwierdził prezes katowickiego funduszu podczas podpisywania umowy z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą.

Termomodernizację przejdzie również 19 budynków wielorodzinnych na terenie Zawiercia. Dzięki czemu lepszą klasę zużycia energii zyska blisko 250 gospodarstw domowych. Projekt zostanie dofinansowany kwotą ponad 10 mln zł. Z kolei najmniejsze dofinansowanie trafi do gminy Irządze, w powiecie Zawierciańskim. Na termomodernizację budynku wielorodzinnego gmina dostanie nieco ponad 267 tys. zł.

Łącznie w tej edycji konkursu po przeprowadzeniu merytorycznej oceny wyłoniono 39 projektów, na które przeznaczono ponad 92 mln zł dofinansowania. W marcu 2021 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków w kolejnym konkursie. Łączna suma dofinansowania po pięciu edycjach konkursu wynosi blisko 327 mln zł. Dzięki temu zmodernizowane energetycznie zostaną 663 budynki – 15 479 gospodarstw domowych.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020) to krajowy program wspierający m.in. gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

fot. WFOŚIGW w Katowicach
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here