Koronawirus. W miejscach publicznych tylko maseczki, kwarantanna po powrocie z Czech i Słowacji

Fot. freepik.com

W woj. warmińsko-mazurskim zamknięte będą hotele czy galerie handlowe, a w całej Polsce ust i nosa nie będzie można zasłaniać chustą, kominem i przyłbicą. Natomiast osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały udać się na kwarantannę – chyba że przyjęły dwie dawki szczepionki.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 12 146 nowych przypadków zakażenia koronawirusa w Polsce. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1961, śląskiego – 1529 i pomorskiego – 1113. Zmarły 372 osoby – 67 z powodu COVID-19, natomiast 305 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Ostatniej doby wykonano ponad 61 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce zakaziło się w sumie 1 661 109 osób, 42 808 zmarło, 1 391 981 wyzdrowiało.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest 12 nowych przypadków, zmarły cztery osoby.

Od 27 lutego będą obowiązywały zmiany w restrykcjach. W woj. warmińsko-mazurskim zamknięte będą hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe. Ust i nosa nie będzie można zasłaniać chustą, kominem i przyłbicą. Natomiast osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały udać się na kwarantannę – chyba że przyjęły dwie dawki szczepionki.

– Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, te wzrosty są coraz większe – powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy dynamiczną zmianę zleceń na testy na koronawirusa. W ciągu tygodnia ich liczba wzrosła o 24%. W poprzednich tygodniach liczba badań oscylowała w granicach 40 tys. dziennie, dzisiaj przekroczyła 60 tys. – zaznaczył.

Najgorsza sytuacja jest w warmińsko-mazurskim. – W ostatnich dniach sanepid prowadził wyrywkowe badania na obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa w województwie warmińsko-mazurskim. Zbadano 24 próbki i 16 z nich było mutacją brytyjską. Nie jest to badanie reprezentatywne, ale widać, jak ta mutacja jest obecna w tym województwie – powiedział minister.

Dotąd w miejscach publicznych – na ulicy, w sklepach, urzędach czy kinach – trzeba było po prostu mieć zakryte usta i nos. Zgodnie z nowym rządowym obostrzeniem od soboty w miejscach publicznych można będzie używać jedynie maseczek ochronnych. Nie będzie już możliwe zasłanianie twarzy przyłbicą, chustką czy szalikiem. Dopuszczalne będą wszystkie rodzaje maseczek, choć rekomendowane są maseczki chirurgiczne.

Obowiązkowa kwarantanna czeka tych, którzy przyjadą do Polski z Czech lub Słowacji. Są jednak wyjątki. Można okazać negatywny test na COVID-19 wykonany przed przekroczeniem granicy – będzie on ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku. Zwolnione z kwarantanny będą także osoby, które przyjęły już dwie dawki szczepionki.

– Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, wietrzenie. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Wszystkie obostrzenia będą obowiązywały minimum do 14 marca.

Co z obostrzeniami na Wielkanoc? – Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące – powiedział Adam Niedzielski – Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie – dodał minister.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here