Prawa konsumentów również dla przedsiębiorców

0
prawo konsumentów

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyskają podobne prawa do konsumentów. Osoby prywatne są objęte najszerszym zakresem ochrony konsumenckiej.

Konsumentowi lub przedsiębiorcy, który dokonuje zakupów niezwiązanych z prowadzoną firmą (tj. nie pobiera rachunku lub faktury na dane firmowe) przysługują wszystkie prawa konsumenckie. Ta kategoria jest traktowana z założenia jako podmiot „słabszy” i mniej profesjonalny, stąd też jest objęty najszerszą ochroną prawną.

- reklama -

Przedsiębiorcy, ponieważ jest stroną profesjonalną, nie obejmuje większość narzędzi ochrony prawnej przewidzianej dla konsumentów. Powodem takiego faktu, jest to iż umowy między przedsiębiorcami mogą być w zasadzie kształtowane w sposób dowolny. Nie dotyczą ich ograniczenia związane z niedozwolonymi klauzulami. Wynika to z tego iż firmy są sobie równe, więc w przypadku zawierania umowy są zobowiązane do dokładnego jej przeczytania i świadomego podpisu.

Jednakże od stycznia 2021 roku przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani w CEIDG mogą w konkretnych przypadkach korzystać ze zwiększonej ochrony ich praw.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here