Praca zdalna cudzoziemca w Polsce

praca zdalna cudzoziemców

Pandemia koronawirusa spowodowała częstsze wykonywanie pracy w formie zdalnej. Taką możliwość mają również cudzoziemcy.

Miejsce pracy pracownika nie zawsze musi pokrywać się z miejscem siedziby pracodawcy. Dotyczy to również pracownika zza granicy. Jednakże prawo nie mówi wiele na temat zatrudniania cudzoziemców w formie pracy zdalnej

- reklama -

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub podobnej umowy to możliwe są ewentualne ograniczenia przewidziane w prawie miejscowym. Nie dotyczy to państw Unii Europejskiej, natomiast pozostałe kraje mogą ograniczać zatrudnianie swoich obywateli przez inne państwa.

Zdalnie przy zezwoleniu i oświadczeniu

Jeżeli obcokrajowiec pracuje na podstawie zezwolenia, to skierowanie go na pracę zdalną jest nieco prostsze. We wniosku na zatrudnienie trzeba wskazać miejsce wykonywania pracy, jednakże zezwolenie wg stanowiska PIP, jest ważne na terytorium całej Polski, jeżeli obcokrajowiec świadczy pracę na rzecz podmiotu w nim wskazanego.

Sytuacja jest odmienna w przypadku pracy cudzoziemca na podstawie oświadczenia. W tym przypadku legalność powierzenia mu pracy zależy od wykonywania jej w warunkach określonych w oświadczeniu, wpisanym do ewidencji przez urząd pracy.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here