Czerwone pojemniki na ulicach Rybnika. Do czego służą?

Pojemniki
Fot. materiały prasowe

Na ulicach Rybnika pojawiło się jedenaście czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Projekt realizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku Biosystem Elektrorecykling SA. Dzięki niemu mieszkańcy zyskali możliwość bezpiecznego, szybkiego i ekologicznego oddania elektrycznych śmieci.

- reklama -

– Biorąc pod uwagę doświadczenia miast należących do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Związku Miast Polskich, szczególnie doświadczenia Bytomia i Tychów, Rybnik dołącza do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Nasz udział w projekcie wpisuje się w prowadzoną od lat politykę proekologiczną. Troska o środowisko jest jednym z wiodących priorytetów naszego miasta, które stanowi zieloną oazę w sercu przemysłowego Śląska. W Rybniku otoczonym lasami dawnej puszczy śląskiej dbanie o przyrodę jest szczególnie ważne – mówi Piotr Kuczera, prezydent miasta. – Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników pozbywając się ze swoich domów, mieszkań, garaży i piwnic zalegających tam elektrycznych śmieci – dodaje prezydent.

Co można wrzucić?

Do czerwonych pojemników można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach, np. drukarki, laptopy, tostery, telefony, tablety czy karty pamięci. Odbiór elektrycznych śmieci powyżej 50 cm jest ustalany indywidualnie pod numerem infolinii  572 102 102. Odbiorem elektrośmieci będzie się zajmowała firma MB Recycling. Miasto nieodpłatnie udostępnia miejsca na pojemniki, jednak nie ponosi kosztów w związku ze zbiórką elektroodpadów.

Lokalizacja pojemników jest propozycją – miasto przetestuje jak sprawdzą się w wybranych miejscach, być może zdecyduje o ich dołożeniu albo zmianie lokalizacji.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców Rybnika do odwiedzenia Szkolnego Centrum Recyklingu. Przywita Was Strażnik Wehikułu Czasu, w Laboratorium Pszczół poznacie m.in. zadrzechnię fioletową, a stamtąd tylko jedno kliknięcie będzie Was dzielić od filmów z naszą reporterką Zosią, która zaprosi Was do najnowocześniejszych zakładów przetwarzania – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

/UM Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here