Ozdrowieńcy zwolnieni z obowiązku posiadania testów i kwarantanny

straz graniczna
Śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu. Zdjęcie archiwalne

Osoby podróżujące z Czech i Słowacji, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy, nie muszą już podsiadać negatywnych testów, aby wjechać do Polski.

Od 27 osoby podróżujące z Czech i Słowacji, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce, są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dotyczy to osób przekraczających granicę różnymi środkami transportu – indywidualnymi i zbiorowymi oraz osób przekraczających tę granicę pieszo. Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

- reklama -

W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze Straży Granicznej informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny. Z obowiązku posiadania testu oraz kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Warunkiem jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki dopuszczonej do obrotu na terenie UE.

Od 20 marca dodatkowo z obowiązku posiadania testów oraz z kwarantanny zwolnieni są tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polskiej. Po stronie podróżnego leży obowiązek udokumentowania funkcjonariuszowi SG objęcie izolacją, izolacją w warunkach domowych albo fakt odbycia hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here