Polska krajem wysokiego i najwyższego ryzyka. Niemcy i Czechy zmieniły przepisy na granicach

koronawirus czechy praga
Fot. ČTK

Przy wjeździe do Czech obowiązuje negatywny test na obecność koronawirusa, kwarantanna, a po pięciu dniach kolejny test. Osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec z Polski muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.

Czeskie ministerstwo zdrowia zaliczyło w piątek Polskę, Cypr, Danię i Norwegię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Dla wjazdu z tych krajów do Czech wymagany jest negatywny test na obecność koronawirusa – nie starszy niż 72 godziny, kwarantanna, a po pięciu dniach w izolacji kolejny test. Negatywny wynik testu PCR po kwarantannie pozwala na jej zakończenie. Do 14. dnia po przyjeździe należy wszędzie poza miejscem zamieszkania nosić maskę klasy FFP2 lub wyższej.

- reklama -

Jednocześnie ministerstwo zdrowia przypomina, że przyjazdy mogą odbywać się jedynie w niezbędnych i udokumentowanych wypadkach losowych. Wyjątki od tej zasady obowiązują pracowników transgranicznych oraz uczniów, a także osób udających się do placówek medycznych. Wyjazdy w celach turystycznych nadal nie są możliwe. Tranzyt drogą lądową przez Czechy do 12 godzin możliwy po wykonaniu testu na koronawirusa.

Zmieniły się także zasady wjazdu do Niemiec. Jak przekazał berliński Instytut Ochrony Zdrowia imienia Roberta Kocha, Polska została w piątek zakwalifikowana jako kraj wysokiego ryzyka pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec z Polski muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Poza Polską jako kraje wysokiego ryzyka epidemicznego Niemcy zaklasyfikowały także Cypr i Bułgarię.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj