„Działania będą stanowcze”. MSWiA i policja o nieprzestrzeganiu obostrzeń

koronawirus
Fot. freepik.com

– Ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać – zapowiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiedział, że „działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze”. Podczas konferencji prasowej dotyczącej przestrzegania obostrzeń ocenił, że sytuacja epidemiczna jest „dramatyczna, ale nie beznadziejna”. – Wręcz przeciwnie. Masowe szczepienia, które są przeprowadzane, dziesiątki tysięcy obywateli, którzy każdego tygodnia są szczepieni, to realna perspektywa poprawy sytuacji – ocenił.

- reklama -

Podkreślił, że niezbędne jest przestrzeganie zasad dyscypliny społecznej. – To są proste zasady i każdy z nas może je realizować we własnym interesie, ale musi pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, gdzie przez swoją nieodpowiedzialność, czasami bezmyślność, może narazić innych na utratę zdrowia a czasami również na śmierć – powiedział.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk wskazał z kolei, że ogromną rolę w całym procesie walki z epidemią koronawirusa odgrywa policja. – W tej chwili wszyscy policjanci są kierowani do służby na ulice polskich miast, wsi, naszych osiedli. Jako jeden z priorytetów mają stawiane zadania kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń – podkreślił.

Zapowiedział także, że przestrzeganie obostrzeń w najbliższych dniach i tygodniach będą jednym z priorytetów każdej służby, każdego funkcjonariusza polskiej policji. – Chcę zdecydowanie podkreślić, że nie o wyścig danych statystycznych tutaj chodzi. Nie chodzi o liczbę mandatów, wniosków o ukaranie do sądu czy wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nałożenie kar administracyjnych. Absolutnie nie. Bylibyśmy niezwykle zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było. Gdyby ta część społeczeństwa, bo to trzeba podkreślić, że absolutna większość naszych obywateli stosuje się do obostrzeń – powiedział.

– Niestety ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać, bo tylko w ten sposób możemy wesprzeć tych, którzy dzisiaj są w tragicznej sytuacji, jeśli chodzi o stan zdrowia. Tych, którzy są tak obciążeni pracą. Mówię tutaj o osobach medycznych w naszym kraju – zapowiedział.

– Wierzę głęboko w to, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie się zmobilizować i tych obostrzeń wszystkich przestrzegać – dodał szef polskiej policji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here