Zmiany zasad w kwarantannie dla podróżujących

koronawirus podroz
Fot. freepik.com

Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa. 

Polski rząd od 30 marca wprowadza zmiany zasad kwarantanny granicznej. Dla przybywających ze strefy Schengen będzie obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, z której zwolni test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Przybywających spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

- reklama -

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ostrzegał przed skutkami zmian dla podróżujących samolotami. – Musimy ostrzec pasażerów, że będzie to się wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Trzeba się liczyć z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska, czasami będzie tak, że będzie trzeba dłużej poczekać w samolocie, na deboarding, na opuszczenie samolotu – wskazał. – Trzeba się liczyć z tym, że będzie także oczekiwanie na kontrole straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – dodał.

Rzecznik rządu Piotr Mueller zwracał uwagę, że sytuacja, jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań, jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich. – W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny, zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen – tłumaczył.

Co zmieni się w podróżach? Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin, PCR lub antygenowego. Dotyczy to wszystkich środków transportu – zbiorowego i indywidualnego oraz pieszego przekraczania granicy. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Każdy z podróżujących spoza strefy Schengen zostanie skierowany na kwarantannę. Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny. Osoby, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test – PCR lub antygentowy, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny,

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o wyłączeniach spod nowych przepisów. – Te wyjątki, które obowiązywały, jeżeli chodzi o granice czeską i słowacką, czyli mówimy tutaj o obszarze Unii Europejskiej, będą one analogicznie stosowane do Niemiec czy do Litwy. W związku z tym chociażby te osoby, które są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo czy osoby studiujące, te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia, one pozostają – wyjaśnił rzecznik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here