5 lat z programem 500+. Do rodzin trafiło już ponad 141 mld zł

Pieniądze
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik.com

Dziś, 1 kwietnia, mija 5 lat od uruchomienia programu „Rodzina 500+”. Od początku funkcjonowania programu do końca lutego bieżącego roku do rodzin trafiło ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objętych jest ok. 6,6 mln dzieci.

1 kwietnia 2016 roku uruchomiony został program „Rodzina 500+”, czyli 500 zł miesięcznie na każde (od lipca 2019 r.) dziecko niezależnie od dochodów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że od początku funkcjonowania programu do końca lutego br. do rodzin trafiło ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objętych jest ok. 6,6 mln dzieci. To 6 tys. zł rocznie na jedno dziecko, czyli nawet 108 tys. zł od narodzin do ukończenia przez nie 18. roku życia.

- reklama -

– Sondaż BIG Infomonitor z kwietnia 2020 r. pokazał, że blisko 1/4 badanych nie brakuje już pieniędzy na podstawowe wydatki, z kolei prawie 1/5 mogła za środki m.in. z programu „Rodzina 500+” kupować towary lepszej jakości. To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że program jest potrzebny – uważa minister Marlena Maląg.

Zmiany w tym roku

Ten rok przyniósł zmiany związane z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – informuje resort. Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego br. drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. 1 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków drogą tradycyjną, czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Zdaniem Polaków 

– Informacja zwrotna ze strony rodziców jest dla nas niezwykle ważna. Stąd wiemy, że świadczenie wychowawcze oznacza lepsze perspektywy na rozwój dzieci, ich pasji, zainteresowań, inwestycję przyszłość, ale też spełnione małe i większe marzenia, spokojne święta, udane wakacje. To poczucie bezpieczeństwa na co dzień – uważa minister Maląg.

Z badania CBOS „Program Rodzina 500 plus po pięciu latach funkcjonowania” wynika, że dzisiaj poparcie dla programu wyraża aż 73 proc. badanych – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Popierasz program „Rodzina 500+”? Zabierz głos w dyskusji na Facebooku.

https://www.facebook.com/raciborzcompl/posts/4119587794728437

/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here