„Twoja paczka została wstrzymana”. Uwaga na fałszywe wiadomości

Policja

Wiadomość tekstowa z prośbą o dopłatę 50 groszy do zamówionej paczki to w ostatnim czasie popularny sposób wyłudzenia danych bankowych. Uważajmy na takie smsy i nie klikajmy w niepewne linki.

Postęp cywilizacyjny, a od przeszło roku również pandemia COVID-19 sprawiły, że znaczna część naszego życia przeniosła się do świata wirtualnego. Przez Internet kontaktujemy się z bliskimi, załatwiamy urzędowe sprawy, robimy zakupu. Właśnie ta ostatnia kategoria naszej aktywności jest szczególnie narażona na ataki oszustów. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z płatnościami on-line. Policjanci w całej Polsce bezustannie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z sieci. Bardzo ważne jest, aby dokonując przelewów internetowych zawsze dokładnie sprawdzać wiarygodność stron, z których korzystamy. Zdarza się, że oszuści podszywają się pod witryny znanych sklepów. Jak rozpoznać fałszywkę? Najlepiej prześledzić, czy w nazwie sklepu lub treści zamieszczonych tam informacji występują błędy językowe lub literówki – jeżeli tak, to powinno dać nam do myślenia. Jednym z wyznaczników może być także początek adresu strony – skrót „https” oznacza szyfrowanie i z reguły jest gwarantem bezpieczeństwa strony.

- reklama -

Z racji tego, że obecnie częściej korzystamy ze smartfonów niż samych komputerów, nigdy nie klikajmy w linki przesłane do nas w wiadomości SMS/MMS, których źródła nie jesteśmy pewni. W ostatnim czasie to właśnie ten sposób wyłudzenia danych bankowych jest najbardziej popularny wśród przestępców – przypomina Policja.

– Żadna firma kurierska nie żąda od swoich klientów dopłaty do przesyłek lub opłat za ich dezynfekcję. Kliknięcie przesłanego linku spowodowałoby kolejne polecenia wykonania płatności on-line, przekierowania do strony banku, wpisania poufnych danych logowania, które ostatecznie trafiłby do oszustów gotowych bez skrupułów wyczyścić nasze oszczędności – informuje Komenda Główna Policji.

/KGP oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here