Razem dla Raciborza: Prezydent prowadzi politykę informacyjną pełną manipulacji i insynuacji

Henryk Mainusz
Na pierwszym planie radny Henryk Mainusz, zdjęcie archiwalne

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Racibórz Henryk Mainusz przedstawił stanowisko Klubu Radnych Razem dla Raciborza. Zdaniem grupy radnych prezydent Dariusz Polowy jest zaślepiony chęcią realizacji swojej 10-tki, a jego kampania informacyjna, jak określili radni z Razem dla Raciborza, jest pełna półprawd, manipulacji oraz insynuacji. 

Pełne stanowisko Klubu Radnych Razem dla Raciborza poniżej.

- reklama -

W odpowiedzi na politykę informacyjną, pełną półprawd, manipulacji oraz insynuacji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego, mającej przede wszystkim na celu dyskredytację radnych Rady Miasta Racibórz informujemy co następuje:

• Sytuacja związana z boiskiem ze sztuczną nawierzchnią ( i nie tylko) jest pokłosiem niechęci i brakiem dialogu Prezydenta z radnymi. Zamiast merytorycznej dyskusji mamy akcję plakatowania pod nazwą „Czas na inwestycje” i to ze środków budżetu miasta. Na kampanię informacyjną Prezydent lekką ręką wydał kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze te, można było wykorzystać na wiele innych cennych inwestycji, na które rzekomo nie ma funduszy.

• Prezydent DP nie poszukiwał innych rozwiązań, tylko zaślepiony chęcią realizacji swojej 10-tki podejmował decyzje w stylu – „szybko, tanio, byle jak i byle gdzie”. W tym konkretnym przypadku boisko ma powstać przy ul. Srebrnej w miejscu boiska trawiastego, bez odpowiedniej infrastruktury czy bazy sanitarnej. Jak wynika z naszych informacji to koronnym argumentem Prezydenta podczas rozmów ze środowiskiem piłkarskim było hasło „albo tu, albo nigdzie”, „teraz albo wcale”. Nie świadczy to o dialogu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, to że spotykał się Pan z zainteresowanym środowiskiem w wąskim gronie ( żeby nie było szerokiej publiczności)

• Ponadto proponowaliśmy Panu utworzenie kompleksu boisk przy ul. Srebrnej a nie budowę sztucznego boiska kosztem zielonej murawy. Nasze propozycje w ogóle nie były wzięte pod uwagę.

• Od samego początku Radni wskazywali na plusy i minusy związane z lokalizacją boiska przy ul. Zamkowej. Nadrzędnym celem było stworzenie kompleksu sportowego z odpowiednią bazą i zapleczem. Byłoby to atrakcyjne miejsce na mapie Raciborza. Z przykrością stwierdzamy, że prezydent miasta nawet nie próbował przyjąć ani też zrozumieć argumentów, które znacznie podniosłyby atrakcyjność naszego miasta. Docelowo wskazana lokalizacja, miała zachęcać mieszkańców regionu do przyjazdu, a kluby sportowe spoza Raciborza, chociażby do organizacji obozów treningowych w kompleksie “Raciborskie Centrum Sportu” oraz wielu i innych imprez. Od samego początku informowaliśmy, że jeśli pojawią się przeszkody formalno – prawne lub inne, które nie będą do rozwiązania, to odstąpimy od budowy lokalizacji boiska przy ul. Zamkowej. Zdziwieni jesteśmy, że umknęło to Panu, choć deklaracja ta padła zarówno podczas obrad sesji, która jest nagrywana, jak również podczas innych spotkań w tym temacie.

• Konstruktywna i odpowiedzialna opozycja przedstawiła Panu Prezydentowi szereg pomysłów, wielokrotnie inicjowała spotkania m.in. w terenie, na OSiRZe czy też u Starosty Raciborskiego, a także z właścicielem sąsiadujących działek, które należałoby pozyskać od Skarbu Państwa. Celem była rozsądna dyskusja i propozycja lokalizacji boiska w nowym miejscu, a nie jak stwierdził Dariusz Polowy, z resztą nie zgodnie z prawdą – „z uporem maniaka forsowanie swojego pomysłu”. Mamy nieodparte wrażenie, że spotkania te zostały wykorzystane przez Prezydenta oraz Naczelnika Oświaty Pana Żychskiego w celu wyciągnięcia informacji od radnych tak by znaleźć kontrargumenty by nie realizować zaproponowanej i zatwierdzonej przez Radę Miasta inwestycji. Przy okazji byliśmy świadkami negatywnego nastawiania mieszkańców przeciwko radnym. Manipulując różnymi środowiskami napuszcza Pan je na radnych. Skutkiem jest fala hejtu, która może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.

• Zachowanie Prezydenta Miasta oraz Naczelnika Oświaty ocenić należy niezwykle krytycznie, pełne nieprofesjonalnego działania. Wszyscy życzliwie podeszli do tematu poza Prezydentem Miasta. Od samego początku zarówno Pan jak i Naczelnik Oświaty podejmowali działania mające na celu ukazanie radnych w złym świetle. A to wszystko w białych rękawiczkach. Zamiast skoncentrować się na działaniu, koncentruje się Pan na organizowaniu kolejnych konferencji prasowych, celem przedstawienia wizerunku dobrego Prezydenta i złych radnych.

• Pańskie działania prowadzą do fali hejtu, a nie do konstruktywnej krytyki, która jest społecznie akceptowalna i przyjmowana.

• Ponadto nie mamy żadnych wątpliwości, że nie zawahałby się Pan zlikwidować kortów tenisowych w celu realizacji jakiegokolwiek swojego pomysłu np. rozbudowy H2Ostróg – a taka koncepcja została już radnym przedstawiona. Rozbudowa H2O o strefę zewnętrzną nie przeszkadza także w tym, że wchodzi w konflikt z rzutnią stadionu LA. Czy poinformował Pan zatem lekkoatletów i tenisistów o swoich daleko idących planach?

Jesteśmy przekonani, że bez mrugnięcia okiem podejmie Pan taką decyzję argumentując to np. niskimi przychodami z wynajęcia kortów nr 2,3 i 4 (kwota 9. 280,00 zł brutto za rok 2019- źródło OSiR)

• Przedstawiając naszą koncepcję utworzenia Raciborskiego Centrum Sportu nie poinformowaliśmy o chęci stworzenia nowej bazy tenisowej (całoroczne hale tenisowe) by dorównać takim ośrodkom tenisowym jak Rybnik, Wodzisław Śl., Kędzierzyn Koźle itd. Czy nasi tenisiści nie zasługują na grę w komfortowych warunkach? Pan wolał jednak przeciwstawić przeciwko nam nawet to środowisko. Suma Summarum MY niczego nie zlikwidujemy.

• Reasumując, czy Pana prezydentura ma się opierać tylko na kampanii informacyjnej? Organizacji konferencji prasowych, rozdawania pączków na rynku czy doglądania nasadzeń drzew przy ul. Długiej? A realne problemy, z którymi sobie Pan zwyczajnie nie radzi, zrzucane są na karb Rady Miasta jako “wina tych złych radnych z opozycji.” Wystarczy rozejrzeć się dookoła jaki mamy nieład i nieporządek w mieście, a coraz częściej i chaos, który wychodzi właśnie z magistratu.

• Kończąc informujemy, że nasze działania nie świadczą o tym, że jesteśmy przeciwni takiej inwestycji. Chcemy przemyślanej decyzji bez rozgrywania jej w sposób polityczny.

/materiał nadesłany oprac. c/

- reklama -

3 KOMENTARZE

 1. Dariusz Polowy – wzór do naśladowania.
  Poniżej definicje, które mogą pasować do DP.
  Definicje zaczerpnięte ze Słownika Języka Polskiego, https://sjp.pl, (to dla PiS-iorów, bo nie wiem czy poza TVP INFO i TV TRWAM mają dostęp do innych, wolnych mediów).
  kłamca – człowiek świadomie mówiący nieprawdę; łgarz, blagier, oszust,
  obłudnik – człowiek fałszywy, dwulicowy,
  oszust – człowiek świadomie wprowadzający kogoś w błąd; kłamca, łgarz, blagier,
  karierowicz – człowiek, którego głównym celem życiowym jest zrobienie kariery,
  sprzedawczyk – pogardliwie: osoba zdradzająca swój kraj, swoje przekonania itp. dla korzyści materialnych,
  kombinator – potocznie: osoba cechująca się sprytem, krętactwem, oszustwem; szachraj, krętacz, cwaniak, kanciarz;
  Jeżeli ktoś z Was chciałby dodać kilka cech DP – to dopiszcie się, proszę.
  Myślę, że do innych „człowieków” z Urzędu i Starostwa można byłoby również dopasować kilka ciekawych określeń.

 2. Buta i arogancja… fałszywy uśmieszek Bazyliszka, który już w kampanii wyborczej ” odrzucił” mnie. Brrr… Takich lepiej unikać.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here