Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

koronawirus koronawirus maseczka
Fot. freepik.com

Nieczynne wciąż pozostaną galerie handlowe, hotele, kina, szkoły i przedszkola czy siłownie.

Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. W tej chwili zajętych jest 78% łóżek covidowych i ok. 79% respiratorów. Dwa tygodnie temu w Polsce było zajętych ponad 27 tys. łóżek i ponad 2600 respiratorów. Dlatego rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.

- reklama -

– Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie. Ono jest najważniejsze – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Zamknięte pozostają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m², a także centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Nieczynne są też salony fryzjerskie i kosmetyczne.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m² w sklepach do 100 m² oraz 1 osoba na 20 m² w sklepach powyżej 100 m². W miejscach kultu religijnego także obowiązuje limit – na 1 osobę musi przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Żłobki i przedszkola nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Wciąż zamknięte są też teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Obiekty noclegowe pozostają zamknięte – z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

– Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Dlatego przesuwamy terminy szczepień dla osób 60+ z maja na kwiecień, a 12 kwietnia uruchamiamy rejestrację dla kolejnych roczników. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych – informuje MZ.

– Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa, musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe. Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych – podkreśla MZ.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj