Odbierz budkę lęgową dla jerzyka

Budki lęgowe

Budki lęgowe dla jerzyków, naszych sprzymierzeńców w walce z uciążliwymi owadami wykonali podopieczni Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. W sumie powstało 170 takich budek.

Komary to dla wielu z nas wróg numer jeden w okresie letnim i właśnie w związku z tym ruszyła akcja magistratu „Powieś budkę dla jerzyka”. Osoby, które zgłosiły chęć powieszenia takiej budki lęgowej już mogą je odebrać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Raciborzu. Osoby, które zawieszą budkę lęgową, mogą spodziewać się jerzyków już w maju, właśnie wtedy te pożyteczne ptaki przylatują do naszego kraju.

- reklama -

Naturalny sposób na komary

Jerzyki to objęte ścisłą ochrony ptaki – Apus apus – bardzo wytrwali lotnicy, w locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, a nawet śpią. Zimują w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu. Jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków przełożą się na zmniejszenie liczebności tych owadów w mieście. Jeden jerzyk może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj