Grecja otwiera się na turystów od 15 maja

koronawirus wakacje
Fot. freepik.com

Grecki rząd już wcześniej zapowiadał, że ma nadzieję na przywrócenie od połowy maja ruchu turystycznego, sektora odpowiadającego za 1/5 PKB. Wzrost liczby infekcji w ostatnich dniach podał jednak w wątpliwość te zapewnienia.

Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił zniesienie obowiązkowej siedmiodniowej kwarantanny obowiązującej wcześniej dla podróżnych zamieszkałych na stałe w UE, strefie Schengen, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zniesienie kwarantanny dotyczy lotów z udziałem podróżnych, którzy otrzymali obie dawki szczepionki lub tych, którzy mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem.

- reklama -

– Grecja powinna być gotowa na otwarcie się dla turystów od 15 maja – poinformował w środę premier Kyriakos Micotakis. Dodał, że pandemia koronawirusa wykazuje w Grecji oznaki stabilizacji dzięki kampanii szczepień. – Szczepionki, testy i lepsza pogoda dają nam pewność, że ta bezprecedensowa pandemia dobiega końca – powiedział Micotakis w wystąpieniu telewizyjnym. Zaznaczył jednak, że wskaźniki zakażeń są nadal wysokie i ludzie nie powinni podróżować podczas świątecznego weekendu, który rozpoczyna się 30 kwietnia.

W środę w Grecji odnotowano 3015 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 86 zgonów. Całkowita liczba infekcji i przypadków śmiertelnych wynosi odpowiednio 323 644 i 9713. Mieszkańcy nadal znajdują się w ścisłym lockdownie – podróże między regionami dozwolone są tylko z niezbędnych przyczyn rodzinnych lub zawodowych.

Grecki rząd już wcześniej zapowiadał, że ma nadzieję na przywrócenie od połowy maja ruchu turystycznego, sektora odpowiadającego za 1/5 PKB Grecji. Wzrost liczby infekcji w ostatnich dniach podał jednak w wątpliwość te zapewnienia. Grecja wyszła z pierwszej fali pandemii w lepszej kondycji niż wiele bogatszych krajów europejskich. Jednak w ostatnich miesiącach dotkliwie odczuła nawrót epidemii, a szybki wzrost liczby infekcji paraliżował służby medyczne w całym kraju.

Micotakis wyjaśnił, że mapa drogowa odnośnie pandemii zależy obecnie od tego, czy nie będzie kolejnego wzrostu liczby zakażeń, ale dodał, że restauracje powinny być otwarte od 3 maja, a szkoły od 10 maja. Rząd grecki rozpoczął w tym miesiącu masową dystrybucję bezpłatnych zestawów do testowania w domu, co ma pomóc w przezwyciężaniu pandemii.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here