Punkt szczepień w Rydułtowach gotowy

Punkt szczepień

26 kwietnia w Punkcie Szczepień Powszechnych, jaki Zarząd Powiat postanowił uruchomić w Rydułtowach, odbyła się wizytacja przedstawicielek Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkt został odebrany, co oznacza, że już niedługo będzie mógł szczepić mieszkańców.

Punkt powstał na parterze budynku głównego Szpitala w Rydułtowach (na terenie Izby Przyjęć). W założeniu ma szczepić 200-300 osób dziennie. W tym celu uruchomione zostaną 3 zespoły szczepiące. W punkcie przygotowano liczne stanowiska do wypełniania kwestionariuszy wstępnego wywiadu przed szczepieniem, trzy gabinety szczepień, trzy poczekalnie dla pacjentów już zaszczepionych (wskazane jest, by po przyjęciu dawki szczepienia odczekać ok. 15 minut), a także punkt pierwszej pomocy. Co kilka kroków umieszczone są stacje do dezynfekcji rąk.

- reklama -

Punkt wyposażono w przejrzyste infografiki, w jaki sposób się po nim przemieszczać. W kierowaniu ruchem w obrębie punktu będzie też pomagać personel. Zgodnie z planami, o ile nie wystąpią przeszkody zewnętrzne, punkt ma ruszyć 11 maja.

Punkt w Rydułtowach jest jednym z dwóch, jaki uruchomiony został przez Powiat Wodzisławski i jego jednostki organizacyjne. Drugi powstał w Szpitalu w Wodzisławiu Śl. dzięki działaniom dyrekcji Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Od minionego piątku (23 kwietnia) realizuje on Narodowy Program Szczepień przeciw covid-19. Ze względów organizacyjnych punkt szczepień w Wodzisławiu Śl. ma mniejszą przepustowość (do 100 osób dziennie) niż Punkt Szczepień Powszechnych w Rydułtowach. Punkt w Wodzisławiu Śl. nadal będzie bowiem kontynuować szczepienia grup zawodowych i organizować pracę punktu mobilnego, jednak będzie to ważne uzupełnienie sieci miejsc szczepień na mapie powiatu.

Rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 w obu punktach można dokonać:

  • dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
  • elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Dodatkowo, w punkcie w Wodzisławiu Śląskim uruchomiono rejestrację pod nr tel. 535-339-628 oraz 533-915-924 w godzinach od 7:30 do 14:00. Telefony do punktu w Rydułtowach podane zostaną do końca bieżącego tygodnia.

Proces szczepień jest podzielony na etapy wskazane w Narodowym Programie Szczepień. O tym, w jakim tempie oba punkty będą mogły szczepić mieszkańców, będzie decydować dostępność szczepionek, na którą ani władze Powiatu, ani dyrekcja PPZOZ nie mają wpływu. Jest to bowiem uzależnione od dostaw przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here