Śląska drogówka z nowym dronem. Pomoże namierzać piratów

Dron

Do dyspozycji śląskich policjantów trafił nowoczesny dron. – To kolejny sprzęt, który ukróci zapędy piratów drogowych. Drony obsługiwane przez doświadczonych policjantów pomogą w staraniach o zwiększenie bezpieczeństwa na śląskich drogach – informuje Śląska Policja.

6 maja,  w Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200. Prowadzone na drogach i ulicach powiatu działania w ramach zwiększenia bezpieczeństwa pieszego, po raz pierwszy były prowadzone przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego. – Sprzęt ten pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze. Swoją funkcję pełni, unosząc się wysoko nad obserwowanym terenem i rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach czy też wiele innych. Informacje o sprawcy takiego wykroczenia następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy – wyjaśnia Śląska Policja.

- reklama -

Specjalistyczny sprzęt pokazał już swoje możliwości. Jego kamery zarejestrowały m.in. niebezpieczny manewr kierowcy opla w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Staszica w Będzinie. – Jadący prawym pasem jezdni kierujący, widząc zbliżającą się do przejścia dla pieszych kobietę, zwolnił i zatrzymał swój pojazd. Jednakże jadący lewym pasem kierowca opla przemknął przez przejście, nawet nie zwalniając. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało. Po otrzymaniu sygnału od operatora kamery, patrol ruchu drogowego zatrzymał pirata drogowego – informuje Śląska Policja.

/Śląska Policja oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here