Dr Daniel Vogel z PWSZ Racibórz uczestnikiem grantu PAN

daniel vogel pwsz raciborz 1
Dr Daniel Vogel uczestnikiem grantu PAN

– Znam działalność dr. Vogla od lat i wiem, z jak dużym zaangażowaniem prowadzi badania nad biografią i twórczością tego wybitnego twórcy, jakim był Joseph Conrad-Korzeniowski. Mam również nadzieję, że dr Vogel zaprezentuje owoce międzynarodowej dyskusji w naszej uczelni – mówi dr Strózik.

Dr Daniel Vogel, dyrektor Instytutu Neofilologii, otrzymał 20 maja z rąk Rektora PWSZ w Raciborzu dr. Pawła Strózika i prorektorów dr. Beaty Fedyn i dr. Tomasza Czyszpaka gratulacje z tytułu uzyskania grantu badawczego Polskiej Akademii Nauk.

- reklama -

Dzięki grantowi Polskie Towarzystwo Conradowskie będzie w dniach 16-17 września 2021 r. współorganizatorem międzynarodowego seminarium naukowego w siedzibie PAN w Paryżu poświęconego współczesnej recepcji utworów Conrada („Transcultural biography and oeuvre of Joseph Conrad-Korzeniowski and its reverberations with contemporary artists”). Jak czytamy na stronie PAN, „celem seminarium jest ukazanie i popularyzacja dokonań artystów na międzynarodową skalę, poszerzenie wiedzy na temat «eventów» artystycznych (festiwale filmowe i literackie, sztuki teatralne, instalacje), związanych z pisarzem w poszczególnych państwach (kręgach kulturowych) oraz podkreślenie polskiego zaplecza kulturowego pisarza”.

– Znam działalność dr. Vogla od lat i wiem, z jak dużym zaangażowaniem prowadzi badania nad biografią i twórczością tego wybitnego twórcy, jakim był Joseph Conrad-Korzeniowski. Doceniam te fascynacje naukowe i trzymam kciuki za ich stały rozwój. Jako uczelnia jesteśmy zainteresowani współpracą z nauczycielami akademickimi posiadającymi kompetencje na najwyższym – światowym – poziomie. Serdecznie gratuluję obecności w tym szacownym gronie badaczy! – mówi dr Strózik. – Mam również nadzieję, że dr Vogel zaprezentuje owoce międzynarodowej dyskusji w naszej uczelni – dodaje.

Dr Daniel Vogel, absolwent filologii angielskiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, rozprawę doktorską, poświęconą problematyce wpływu historii kolonializmu na proces kształtowania się nowych narodów postkolonialnych po II wojnie światowej, obronił w 2006 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor publikacji z zakresu studiów postkolonialnych i literatury współczesnej poświęconej problematyce wielokulturowości, prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych; jako uczestnik programu Erasmus prowadził wykłady na Uniwersytetach w Ostrawie (Republika Czeska), Sibiu (Rumunia), Vlore (Albania), Veliko Tarnovo (Bułgaria). Interesuje się powieścią angielską, twórczością Josepha Conrada i jej wpływem na innych, głównie współczesnych artystów. Członek Polskiego Towarzystwa Conradowskiego oraz The Joseph Conrad Society (UK).

Doświadczony nauczyciel akademicki, pracownik Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Raciborzu (w latach 2001-2006) oraz Opolu (205-2013); od 2005 pracownik Instytutu Neofilologii PWSZ w Raciborzu, od 2007 Dyrektor Instytutu; członek Senatu PWSZ w kadencjach 2007-2011; 2011-2015; 2020-2024; tłumacz przysięgły języka angielskiego. W 2020 r. ukończył program Master of Business Administration (MBA) – Zarządzanie w Biznesie Międzynarodowym, przygotowany i prowadzony przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu oraz Franklin University, USA, oraz obronił pracę dyplomową z zakresu stosunków międzynarodowych poświęconą Chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku (BRI). Od 2020 r. Pełnomocnik Rektora ds. wymiany międzynarodowej. Prowadzi zajęcia z historii literatury angielskiej, terminologii ekonomicznej i prawniczej, języka biznesu. Prywatnie interesuje się literaturą współczesną, turystyką, filmem.

fot. PWSZ Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj