Termomodernizacja budynków w Boguszowicach. Będzie ekologicznie i estetycznie

Nowe elewacje budynków w dzielnicy Boguszowice-Osiedle wpisują się w założenia Systemu Informacji Miejskiej. Odnawiane budynki będą miały jasną, jednolitą kolorystykę i otrzymają estetyczne oznaczenia adresowe

Na starszych budynkach – o tradycyjnej bryle i spadzistych dachach – obok oznaczeń adresowych malowanych na elewacjach pojawią się linearne portrety patronów ulic z krótkimi, encyklopedycznymi biogramami.

Poprawa jakości powietrza – to główny cel inwestycji, które w dzielnicy Boguszowice Osiedle realizuje rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Chodzi o wymianę – przy unijnym wsparciu – w administrowanych przez ZGM budynkach mieszkalnych przestarzałych pieców węglowych na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji” oraz pracach termomodernizacyjnych zmniejszających zapotrzebowanie budynków na energie cieplną. Poprawi się też estetyka.

- reklama -

Prace w bieżącym roku zrealizowano już przy ul. Lompy 1 i 2. Wartość tych robót to 1 857 800,76 zł. Trwają prace przy ul. Żurawia 5, Bogusławskiego 12, Bogusławskiego 14, Grażyńskiego 3, Plac Żołnierza 2, Bogusławskiego 3, Elsnera 2, Patriotów 1, Patriotów 3, Plac Żołnierza 1, Lompy 3, Lompy 4, Lompy 5, Śniadeckiego 1, Śniadeckiego 4, Patriotów 2, Czwartaków 2, Czwartaków 4, Kuboszka 1, Śniadeckiego 3, Śniadeckiego 6, Astronautów 2, Wazów 3, Lompy 12, Dr Rostka 1, Dr Rostka 2, Lompy 6, Kadetów 3, Patriotów 20, Patriotów 22, Lompy 14, Lompy 15, I Brygady 1. Planowana wartość tych robót to 33 404 203,35 zł.

Trwają też postępowania przetargowe, po rozstrzygnięciu których jeszcze w tym roku prace prowadzone będą w budynkach przy ul. Bogusławskiego 26, Bogusławskiego 1, Patriotów 4, 6, 8, 9, 10, 12 i 14, Śniadeckiego 5, Kadetów 4 i 6.

– Po realizacji tych inwestycji oraz biorąc pod uwagę prace, które w Boguszowicach Osiedlu zostały zrealizowane w ubiegłych latach, będzie można powiedzieć, że większość koniecznych robót w tej dzielnicy została wykonana – wskazuje Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Nowe elewacje budynków w dzielnicy Boguszowice Osiedle wpisują się w założenia Systemu Informacji Miejskiej. Odnawiane budynki będą miały jasną, jednolitą kolorystykę i otrzymają estetyczne oznaczenia adresowe. W tej lokalizacji projekt SIM został rozwinięty o dodatkowe motywy. Na starszych budynkach – o tradycyjnej bryle i spadzistych dachach – obok oznaczeń adresowych malowanych na elewacjach pojawią się linearne portrety patronów ulic z krótkimi, encyklopedycznymi biogramami. Na nowszych, prostopadłościennych blokach powstaną murale inspirowane twórczością Krystiana Burdy (1935-2015), rozpoznawalnego w świecie artysty z nurtu tzw. neokonstruktywimu, projektanta wzornictwa przemysłowego w Hucie Silesia.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here