Spółki komandytowe z CIT- co dalej?

CIT spółek komandytowych

O alternatywnych scenariuszach prowadzenia biznesu po objęciu spółek komandytowych podatkiem CIT mówiła Radca Prawny Martyna Michta podczas webinarium.

Aktualnie już wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikiem podatku CIT, co poza koniecznością zapłaty przez spółkę ww. podatku wiąże się również ze zmianą źródła uzyskiwania przychodów przez wspólników. Zyski ze spółek komandytowych nie stanowią już zysków z działalności gospodarczej (w rozumieniu podatkowym tj. źródła opodatkowania), lecz będą traktowane jak przychody z kapitałów.

- reklama -

Oznacza to m. in. że dla osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, także w innej formie niż spółka komandytowa (np. indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji CEIDG) przychody i koszty z tej działalności nie będą łączyły się na potrzeby rozliczeń podatkowych z przychodami i kosztami spółki komandytowej. Zatem osoba taka zapłaci dwa osobno liczone podatki- jeden od spółki komandytowej, zaś drugi obliczony z indywidualnej działalności.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj